Lotus 2-Eleven: Revolučné odtučnenie

Redakcia, 23.12.2007
Fanúšikom vozidiel Lotus, ktorým sa zjav modelu Elise nepozdáva, odporúčame siahnuť po novinke 2-Eleven. Tá po odtučňovacej kúre váži len 762 kíl a v kombinácii s 255-koňmi pod kapotou s ľahkosťou dosahuje úroveň pretekárskeho vozidla.

Divadlo sa začína emotívnym rituálom typickým pre pretekárske špeciály. Vypnúť motor, trakčnú kontrolu a na tri sekundy zošliapnuť plynový pedál... Až potom naštartovať a stlačiť spojku.... hotovo, o zvyšok sa postará elektronika. Výsledok? Šprint z nuly na 100 km/h, ktorý tento exot zvláda sa 4,4 sekundy. Lotus 2-Eleven predstavuje veľmi vydarenú kompozíciu otvoreného auta, pozostávajúcu z diabolského revu motora a spálených pneumatík, prerušovaného iba krátkym preraďovaním rýchlostných stupňov.

To najlepšie je ako vždy pod kapotou: za vstupenku do triedy Ferrari si Lotus zvolil kompresorom prepĺňaný motor objemu 1,8 litra s výkonom 188 kW (255 k). Základom pre vytvorenie modelu 2-Eleven bol 935 kilogramov vážiaci Lotus Exige. Konštruktéri z neho povyhadzovali všetky zbytočnosti ako napríklad klimatizáciu či elektrické nastavovanie sedadiel. Nehľadajte v ňom dokonca ani strechu a plnohodnotné čelné sklo. Jednoducho povedané: výrazná odtučňovacia kúra, ktorá zabezpečila výslednú hmotnosť len 762 kilogramov. Znamená to, že pomer hmotnosti a výkonu sú necelé 3 kilá na 1 konskú silu. Pre porovnanie: Mercedes SL 65 AMG s výkonom 450 kW (612 k) sa musí popasovať s hodnotou 3,4 kg...

Prednosťou Lotusu 2-Eleven rozhodne nebudú prvky luxusnej výbavy, ale rôzne ďalšie detaily, ktoré možno spozorovať len v pretekárskych boxoch: ľahká hliníková konštrukcia, ochranná klietka, nastaviteľné zadné krídlo či športové nízkoprofilové pneumatiky. Svojím vzhľadom pripomína tento Lotus prefíkaného lišiaka, ktorý sa nenápadne zakráda k slepačej farme. V plnom nasadení na vozovke pôsobí veľmi agresívne. Vodiči jazdiaci notoricky v ľavom pruhu sa rýchlosťou blesku preradia do pravého. Na okreskách stretávame aj nákladné autá. Ich reakcia: len čo zočia 2-Eleven v spätnom zrkadle, radšej pravou smerovkou naznačujú, že ich možno bezpečne predbehnúť. Vyzerá to tak, že nikto z nich nám nepokazí čas na kolo. To nás veľmi teší, ale v podstate nemáme vôbec tak naponáhlo, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Okrem výrazného rešpektu badáme v očiach našich cestných spoločníkov aj radostné iskrenie. Na jazyk sa im totiž tlačí otázka: čo je toto za auto?

Väčšina superšportov pôsobí veľmi luxusným a zároveň nedostupným dojmom. Obdivovatelia majú potom rôzne degradujúce myšlienky na svoju osobu - zas ďalšie auto, o ktorom môžem leda snívať... Lotus 2-Eleven je však vzdialený od luxusu asi ako Hamburg od jazera Bodensee. Jeho zovňajšok pôsobí sparťansky a nakuknúť do strohého interiéru nie je vôbec problém. Počas jazdy cez pohorie Schwäbische Alb na juhu Nemecka sme prechádzali rôzne malebné dedinky. Tamojšie detváky boli z príchodu 2-Eleven do ich končín nesmierne nadšené. Neraz nás vítali búrlivým potleskom a keď sme zastavili, zvedavo nás obkľúčili.

Okrem toho nás táto oblasť potešila kľukatými cestami, kde rýchlostný limit neprekročil 70 km/h. Jazdiť rýchlejšie s bežným vozidlom by bolo viac než hazardom. So športovým náradím tohto typu to však nie je až taký problém. Počas jazdy nám vôbec nechýbal posilňovač riadenia a ani žiadne ďalšie elektronické pomôcky, ktoré zbytočne zvyšujú hmotnosť vozidla. Spoliehame sa len na výborné riadenie, vďaka ktorému prechádzame ostré zákruty s milimetrovou presnosťou.

Základom športového vyžitia je nezávislé zavesenie všetkých kolies na dvojitých priečnych ramenách, ktoré spoločne s nízkoprofilovými pneumatikami Yokohama umožňuje dosahovať neuveriteľné priečne zrýchlenie. Pri prudkej akcelerácii máme pocit akoby tu pred chvíľou dodávka so sekundovým lepidlom rozliala celý svoj náklad. Hranica fyzikálnych možností tohto 3,8 metra dlhého športového náradia sa nachádza v oblasti, ktorá by sa na bežných cestách vôbec nemala skúmať. A to aj napriek obrovskému zadnému krídlu, ktoré od rýchlosti 160 km/h vytvára masívny prítlak 60 kilogramov. Pilotovu dôveru v schopnosti tejto motorizovanej kolieskovej korčule prehlbuje športovo naladené ABS. Extrémne manévre však odporúčame len za predpokladu, že cesty sú suché a pneumatiky zahriate.

Aj počas pomalšej jazdy však možno zažiť riadne dávky adrenalínu. Stačí jemne poštekliť kompresorom dopovaný agregát a o zážitky je postarané. Motor svojím revom pri 8000 otáčkach dokonalo prekričí všetky požiadavky na viac valcov alebo kubíkov. Všetok hurhaj sa pritom odohráva len pár centimetrov od ušných bubienkov posádky.

Pohonná jednotka pôvodom od Toyoty je prispôsobená na vysoké otáčky, ale aj na šestke pri pásme 2000 ju netreba dvakrát prosiť. Citlivá spojka naznačuje, že 2-Eleven sa nehrá na dynamický nástroj určený pre pretekárskych profíkov. Hodí sa skôr ako druhé alebo tretie vozidlo pre nadšencov, ktorí milujú intenzívne jazdné zážitky. Tejto charakteristike zodpovedá aj variabilná trakčná kontrola, ktorá zabraňuje prílišnému preklzu zadnej nápravy.

Rozšíreniu Lotusu 2-Eleven v kontinentálnej Európe bráni popri cene 58 900 eur aj homologizácia na cesty a nízky počet predaných kusov. Bez problémov ho možno zatiaľ prihlásiť len v Anglicku. Automobilka však verejnosť presviedča, že všetky byrokratické prekážky prekoná v krátkom čase.

Text: Dirk Gulde, Peter Michalec
Foto: Hans-Dieter Seufert

Technické údajeMotor 1.8 R4 s kompresorom Eaton M62Zdvihový objem 1796 cm3Výkon 188 kW/255 k pri 8000 ot/minKrútiaci moment 242 Nm pri 7000 ot/minKarosériaDĺžka x Šírka x Výška: 3822 x 1709 x 1112 mmRázvor 2300 mmPohotovostná hmotnosť 762 kgJazdné výkonyMaximálna rýchlosť 241 km/hZrýchlenie 0-100 km/h4,4 s