Opel urobí z Merivy crossover

Peter Orosz, 30.04.2016
Na novej generácii spolupracuje Opel s koncernom PSA, ktorý zapožičia Merive svoju univerzálnu platformu.

Rodiny čoraz častejšie preferujú autá kategórie SUV pred rodinnými vanmi. Hlavným dôvodom bude s najväčšou pravdepodobnosťou lepší imidž. Výrobcovia už zaregistrovali stagnáciu kategórie MPV a začali ich postupne nahradzovať crossovermi, ktoré kombinujú štýl SUV a praktické vlastnosti MPV.

Ďalším adeptom na výmenu kategórie je pripravovaný Opel Meriva. Tú General Motors vyvíja spoločne s koncernom PSA a Meriva bude ich prvým spoločným dielom. Na rovnakých základoch bude neskôr postavená aj druhá generácia Citroënu C3 Picasso.

Zmena identity si vyberie aj svoju daň. S najväčšou pravdepodobnosťou sa viac nedočkáme charakteristických dverí Flex Doors. Očakávať môžeme skôr vyšší podvozok aj akýsi „allroad“ paket.

V rámci šetrenia nákladov vytiahol koncern PSA zo skladu svoju univerzálnu platformu, ktorú používa už od roku 2013. Meriva tak bude stáť na upravenej platforme EMP2, na ktorej je postavený aj Peugeot 308. Pod kapotou by sa mali objaviť pohonné jednotky od General Motors. Základom má byť preplňovaný trojvalec 1.0 SIDI. Nebude chýbať ani silnejšia 1,4ka a naftový agregát 1.6 CDTI v troch výkonových verziách.

Novú Merivu by sme mohli, aspoň vo forme konceptu, vidieť už na tohtoročnom parížskom autosalóne.