Nový Ford Ka chce byť dospelejším autom

Peter Orosz, 12.02.2016
Treťou generáciou miniauta sa Ford posnaží osloviť širšie publikum.

Ford Ka pozná takmer každý. Obzvlášť prvú generáciu, ktorá svojím dizajnom a „skladnosťou“ zaujala na prelome milénia takmer každého. Ford sa s druhou generáciou snažil nadviazať na predošlé úspechy, no záujmy obyvateľov sa v roku 2008, kedy sa malý Ford predstavil svetu, zmenili. Svetová finančná kríza prinútila ľudí pri výbere auta pozerať na dva hlavné aspekty - cenu a praktičnosť. Ani jeden z nich malá „fordka“ nesplňovala a k predajnému úspechu minulej generácie sa nepriblížila.

Nová generácia sa predstaví už o tri týždne na autosalóne v Ženeve. Z trojdverovej nákupnej tašky sa stane malý rodinný hatchback, ktorý by rád konkuroval autám ako VW Up! či Kia Picanto. Po novom ponúkne päticu dverí a priestrannejší interiér. Za predpokladu, že sa na zadné sedadlá majú posadiť aj ľudia disponujúci dolnými končatinami, musela „fordka“ mierne narásť na dĺžku 3 880 mm (+50 mm).

Pre Európsku klientelu bude k dispozícii výhradne benzínový trojvalec. Konkrétne 1,0 EcoBoost s výkonom od 48-74 kW (65-100 k). Naftový agregát k dispozícii nebude. Auto má byť postavené na platforme určenej pre rozvojové trhy. Môžeme teda očakávať aj nižšiu cenu ako tomu bolo pri minulej generácii.

Samotná výroba už nebude prebiehať v poľskom mestečku Tichy, ale v Indii alebo Brazílii, kde sa pre miestny trh vyrába už od roku 2014. Nová generácia Fordu Ka sa má dostať do predaja už toto leto.