Honda FCX Clarity: Posol z budúcnosti

Redakcia, 28.12.2007
Honda začala novú epochu v dejinách motorizmu. Ako prvá svetu predstavila sériovo produkované auto poháňané palivovými článkami. Honda FCX Clarity je konečne realitou.

Cesta tohto modelu na svet nebola taká priamočiara ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Na začiatku bola myšlienka zachrániť planétu, ktorá sa po nekonečnej tvrdej práci pretransformovala do prvého prototypu FCX nanajvýš podozrivých a neestetických tvarov.

Jeho vývoj však neustal, a tak ho neúnavní konštruktéri napriek zdanlivo minimálnym vyhliadkam na prežitie dotiahli až do štádia, ktoré najvyšší manažment konečne odsúhlasil a dovolil mu reprezentovať enviromentálne myslenie automobilky za Atlantickým oceánom. Limitované množstvo modelov FCX Clarity je totiž zatiaľ určené len vybraným zákazníkom v Južnej Kalifornii.

Veľmi šikovne v Honde vyriešili aj predaj auta zákazníkom. Jeho cena je dnes predsa len ešte privysoká, a tak si ho budú môcť klienti prenajať. Počíta sa s prenájmom na tri až štyri roky, pričom za mesiac si od zákazníkov naúčtujú približne 600 dolárov. V poplatku bude zahrnutá údržba aj havarijné poistenie.

FCX Clarity používa na pohon kompaktné palivové články V Flow, umiestnené v centrálnom tuneli vozidla. Tie vďaka vodíku z nádrže auta produkujú elektrickú energiu, ktorá sa následne cez elektromotor mení na mechanickú. Aby nevyšla nazmar ani energia pri brzdení, vo vozidle je aj lítiový akumulátor, ktorý sa počas brzdenia jednoducho nabíja. Následne môže pri akcelerácii dodatočnou energiou pomôcť palivovým článkom. Výkon celého systému je slušných 100 kW (136 k) a jeho veľkosť zodpovedá bežnému hybridnému benzínovo-elektrickému pohonnému ústrojenstvu.

Honda FCX Clarity produkuje nulové emisie, no nezabudlo sa ani na ekologickú výrobu vodíka. Ten Honda produkuje vlastnými slnečnými článkami, ktorých výroba zaťažuje životné prostredie o polovicu menej ako než bežných kremíkových článkov.

Text: Václav Lipavský
Foto: Honda