Fiat Tipo: po rokoch model, čo nevyzerá ako 500

Lukáš Vaverka, 15.10.2015
Rodina Fiatov 500 sa rozrástla všetkými mysliteľnými smermi. Budúci novinka talianskej značky sa preto vydáva iným smerom. Je to sedan a volá sa Tipo.

Fiat Tipo nie je úplne nový názov. Rovnaké označenie už niesol kompaktný hatchback z rokov 1988 až 1995, ktorý získal titul Auto roka. Teraz sa táto značka objavuje na sedane nižšej strednej triedy, ktorý sa začne predávať na jar. Podľa neoficiálnych informácií by sa neskôr mali objaviť aj ďalšie karosárske verzie. Zaujímavosťou je, že pôvodné Tipo bolo len hatchback, sedan a kombi niesli pozabudnuté označenie Tempra.

Nové Tipo je vlastne sériovú podobou konceptu Aagea, ktorý sa predstavil na jar na autosalóne v Istanbule. Jediným výraznejším rozdielom je zmena názvu - avšak v Turecku, kde sa novinka bude vyrábať, zostane označenie Aegea.

Oproti predchodcovi, sedanu Linea, vyzerá Tipo dospelejšie, hoci je o 6 cm kratší. V útrobách skrýva o generáciu novšie platformu, na ktorej je postavený už napríklad model 500X. Ponuku motorov by mal tvoriť celkom štyri agregáty, zatiaľ sú známe len tri z nich: benzínový 1,4 l Fire (70 kW/127 Nm) a naftové 1,3 l MultiJet II (70 kW/200 Nm) a 1,6 l MultiJet II (88 kW/320 Nm).