Nová Kia Optima mieri aj do Európy

Adam Rückl, 27.08.2015
Kia Optima druhej generácie je o niečo väčšia a sľubuje interiér prepracovaný do najmenšieho detailu. Ponuka motorov však zatiaľ len kopíruje predchodcu.

Nová generácia sedanu strednej triedy s menom Kia Optima sa už predstavila vo verzii pre zámorský trh. Teraz oficiálne prichádza tiež v európskej špecifikácii, ktorá sa od tej americkej líši iba v detailoch.

Väčšia vo všetkých smeroch

Reprezentatívny sedan na svojho predchodcu vzhľadom výrazne nadväzuje, oproti nemu však mierne narástol vo všetkých rozmeroch. Novinka je o 10 mm dlhšia, o 10 mm vyššia a dokonca o 25 mm širšia. Rázvor náprav sa pretiahol rovnako o 10 mm na finálnych 2 805 mm. Batožinový priestor teraz pojme až 510 litrov batožiny.

Kia sľubuje posun v jazdných vlastnostiach vďaka o 50% tuhšej karosérii a podvozku s novým naladením. V interiéri máme takisto očakávať pokrok v kvalite, veľká starostlivosť bola údajne venovaná výberu materiálov a ich prevedeniu do najmenších detailov. Na prvých fotografiách sa zdá, že by posádka vskutku mohla očakávať príjemné cestovné prostredie.

Pod kapotou všetko pri starom

Je trochu škoda, že sa žiadna (r)evolúcia neudiala na poli použitých motorizácií, ktoré sú známe už z minulej generácie. Jediný vznetový motor v ponuke je štvorvalec 1,7 CRDi s výkonom 104 kW a krútiacim momentom 340 Nm. Turbodiesel síce ponúka na svoj objem slušný výkon, avšak dvojlitrovej konkurencii, bežnej v strednej triede, sa z princípu nemôže rovnať. Novinkou je aspoň použitie 7-stupňovej dvojspojkovej prevodovky DCT. Alternatívou k nafte je zážihový atmosférický dvojliter CVVL s nezmeneným parametrami 121 kW a 196 Nm.

Kia sľubuje, že už v budúcom roku ponúkne nové pohonné jednotky vrátane hybridnej a vysokovýkonnej verzie. Zrejme budúca ponuka motorizácií a existencie varianty kombi rozhodnú, či sa Optima dočká na európskom trhu výraznejších predajov. Ako by takéto kombi mohlo vyzerať, už naznačil predtým predstavený koncept Kia Sportspace. Naživo sa nová Kia Optima predstaví na autosalóne vo Frankfurte, predávať by sa mala začať ešte tento rok.