BMW ukazuje budúcnosť na retro koncepte

Adam Rückl, 27.05.2015
Futuristický koncept odkazujúci na slávne BMW 3.0 CSL naznačuje, ako by mohlo vyzerať nové športové kupé mníchovského výrobcu.

Originálne BMW 3.0 CSL prišlo svet v roku 1972 ako pretekárska odľahčená verzia (CSL znamená "Coupé Sport Leichtbau") luxusného kupé 3.0 CS. Špeciál, ktorý vďaka jeho aerodynamickým doplnkom prezývali Batmobil, slávil mnohé úspechy na pretekárskych tratiach Európy a nezmazateľne sa zapísal do pretekárskej histórie.

Že BMW na svoju históriu rado spomína, potvrdzuje aj nový koncept predstavený pri príležitosti práve prebiehajúcej Concorso d'Eleganza Villa d'Este na brehu jazera Como v severnom Taliansku. Vozidlo s názvom BMW 3.0 CSL Hommage (z francúzštiny pocta, hold) svojim dizajnom výrazne odkazuje na historický vzor s rovnakým označením. Hoci sa jedná o retro koncept, BMW zároveň tvrdí, že dizajn naznačuje smer, akým sa bude automobilka uberať v budúcnosti.

Ak je to naozaj tak, môžeme pri nových modeloch BMW očakávať opäť veľký dôraz na typické ľadvinky na prednej časti, ktoré v prípade konceptu dominujú naozaj výrazne. Šéfdizajnér automobilky Karim Habib ďalej zdôrazňuje použitie moderných technológií v kombinácii s tradičnými motívmi, menujme napríklad veľký podiel materiálov z karbónových vlákien či LED svetlomety.

Zatiaľ čo exteriér v skutočnosti príliš noviniek neprináša, interiér sa nesie vo veľmi futuristickom duchu. Palubná doska vyznáva minimalizmus a kombinuje široké spektrum materiálov s dominujúcim dreveným obkladom. Väčšina ovládacích prvkov vrátane výduchov ventilácie je koncentrovaná na rozšírenom stĺpiku riadenia s netradičným volantom.

O technológiách nachádzajúcich sa pod povrchom BMW mnoho neprezradilo, iba to, že pohonnou jednotkou je v prípade 3.0 CSL Hommage radový šesťvalec eBoost. Nechajme sa prekvapiť, do akej miery na koncept naviažu skutočné modely. Napríklad už v blízkej dobe môžeme očakávať oficiálne predstavenie novej rady 7.