Ford GT - superšport aj bez hybridu

Peter Borhy, 14.01.2015
Ford v domácom Detroite predstavil novú verziu svojho superšportu GT. Mal by nadviazať na historicky úspešný rok 1960 na pretekoch Le Mans. 

Kým predošlá verzia GT bola výhradne auto na cesty, nový model by mal byť skúškou Fordu a pokus o návrat do veľkej ligy vytrvalostných pretekov. Nové GT kupé má elegantný, nízko položený dizajn, ktorý je zároveň aj agresívny a badať v ňom inšpiráciu v pôvodných modeloch GT a GT40.

Aerodynamické telo bolo vytvorené z uhlíkových vlákien a je vystužené pomocou dvoch hliníkových rámov. Prístup do interiéru je zabezpečený cez dvojicu dverí, ktoré sa otvárajú smerom nahor. Kokpit sa môže pochváliť inšpiráciou v F1 – GT má dvojramenný masívny volant so skoseným spodkom a plne digitálny a konfigurovateľný združený prístroj so systémom Sync 3. Sedadlá sú taktiež vyrobené z uhlíkových vlákien a preto ich pozíciu nie je možné nastaviť. Namiesto toho, si vodič môže elektronicky nastaviť volant a pedále.

GT je poháňaný preplňovaným 3,5-litrový EcoBoost motorom a to hneď s dvoma turbami. Výkon, ktorý generuje tento agregát je viac ako 600 konských síl, aj vďaka priamemu duálnemu systému vstrekovania paliva. Výkon je prevádzaný na zadné kolesá cez sedemstupňovú dvojspojkovú prevodovku s možnosťou manuálneho radenia pod volantom. O brzdný účinok sa postarajú veľké keramické brzdy. V predaji by sa mal ukázať v roku 2017, pri príležitosti 50. výročia víťazstva Fordu vo vytrvalostných pretekoch 24 hodín Le Mans.