Seat Leon ST Cupra: Kombi s výkonom 280 koní

Lukáš Vaverka, 09.01.2015
Silný preplňovaný dvojliter, samosvorný diferenciál a športový podvozok v spojení s karosériou kombi sa stal realitou.

Rýchlosť a prepravná kapacita nemusia byť nutne v protiklade. Dôkazov existuje viac, tým najnovším je kombi Seat Leon ST Cupra. Preberá kompletnú techniku z hatchbacku Leon Cupra, čo z neho robí najsilnejšie kompaktné kombi hneď po Volkswagene Golf R Variant a Mercedese CLA 45 AMG Shooting Brake.

Seat prezentuje hneď dve výkonové verzie. Slabší má 195 kW (265 k) a silnejšia 206 kW (280 k). Maximum krútiaceho momentu je v oboch prípadoch 350 Nm a najvyššia rýchlosť je obmedzená na 250 km/h. Akcelerácia z 0 na 100 km/h podľa výkonovej verzie a použitej prevodovky (manuál alebo DSG) trvá 6,0 až 6,2 sekundy.

Štandardná výbava nerobí kompromisy. Zahŕňa aktívny samosvorný diferenciál, športový podvozok s adaptívnymi tlmičmi DCC a progresívne riadenie s premenlivým prevodom. Nechýba ani tlačidlo Drive Profile so špeciálne naladenými jazdnými režimami (od ostatných Seatov sa odlišuje najostrejším nastavením Cupra), ktoré menia charakteristiku tlmičov a posilňovača riadenia, reakcie motora a vo vozidlách s prevodovkou DSG tiež načasovanie radenia.

Batožinový priestor sa u športovej verzie nezmenil, má objem 587/1 470 dm3. Benzínová Škoda Octavia Combi RS tak dostala vážneho súpera, ktorý síce uvezie menej, ale zato má o 60 koní silnejší motor. Štartovacia cena modelu Leon ST Cupra s výkonom 195 kW (265 k) a manuálnou prevodovkou je 25.840,- EUR a na Slovensku najnižšia vo svojom segmente. Slovenskú premiéru posledného modelu z radu Leon môžeme očakávať už v marci 2015.

NEZABDUNITE NA NAŠU SÚŤAŽ, JEDEN Z VÁS S NAMI BUDE TESTOVAŤ CUPRU ST V ŠPANIELSKU