Opel Zafira facelift

Redakcia, 19.11.2007
Opel pre modelový rok 2008 jemne prepracoval svoj kompaktný van Zafira. Oficiálne predstavenie sa uskutoční na autosalóne v Bologni.

Vonkajšie línie zaznamenali drobné korekcie, ktoré majú auto zdynamizovať. Pribudlo tiež niekoľko chrómových prvkov. Novými štylistickými prvkami sú dve priehľadné trojrozmerné bunky v červených koncových svetlách a strieborno-biele pásky, ktoré naprieč delia telesá koncových svetiel. V interiéri zaujmú matne chrómované obrúčky okolo otočných ovládačov klimatizácie a autorádia a nové materiály na palubnej doske a dverách.

Novinkou pod kapotou sú benzínový motor 1.6 a turbodiesel 1.7 CDTI. Prvý menovaný nahrádza motor rovnakého objemu. Je ľahší a pracuje so systémom variabilného časovania sacích i výfukových ventilov založenom na plynulom natáčaní vačkových hriadeľov. Agregát dosahuje výkon 85 kW (115 k) a spotrebuje v priemere 7,0 litrov paliva na 100 km. Nový diesel sa dodáva vo výkonových verziách 81 kW (110 k) a 92 kW (125 k), štandardným vybavením sú časticové filtre. Oba agregáty spotrebujú v priemere len 5,7 litra nafty na 100 km a hodnota emisii CO2 dosahuje emitujú iba 152 g na kilometer jazdy. Celkovo je tak pre Zafiru k dispozícii až 11 možností motorizácie.

Medzi technologické novinky patrí aj interaktívny podvozok IDS Plus so systémom adaptívnych tlmičov a ESP a nový systém stabilizácie prívesu.