Hrozivá štatistika! Na našich cestách v tomto roku vyhasli desiatky životov.

Dopravných nehôd na našich cestách stále neubúda. Vyhasína pri nich každoročne niekoľko desiatok ľudských životov.
Vydané  Text: 
Napriek tomu, že sú moderné autá čoraz bezpečnejšie, nehôd na našich cestách neubúda. Sčasti za to môžu práve moderné technológie, ktoré pozornosť vodičov častokrát odvracajú od vedenia motorového vozidla, no čiastočne za to môže aj ľudský faktor. V dôsledku nehôd každoročne vyhasne na Slovensku niekoľko desiatok životov. Bohužiaľ, tento rok to len potvrdil. ### Desiatky obetí… Ako cez víkend uviedla [TASR](https://www.teraz.sk/slovensko/dopravne-nehody-si-tento-rok-doposial/675577-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch), **na našich cestách sa denne stane až 33 dopravných nehôd**. V priemere pri nich vyhasnú dva ľudské životy za tri dni. **Tento rok do štatistiky úmrtnosti na cestách pribudlo ďalších 200 obetí**. Z tohto množstva bolo 165 mužov a 35 žien. Polícia informuje, že každoročne je možné si uctiť pamiatku všetkých zosnulých na cestách počas tretej novembrovej nedele. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová ďalej uviedla, že **za prvých 10 mesiacov roka 2022 sa na Slovensku stalo až 10 098 dopravných nehôd**. Je to zatiaľ o 1 771 nehôd menej ako v minulom roku. Napriek tomu je toto číslo príliš vysoké. Počet usmrtených ľudí je pritom za prvých 10 mesiacov tohto roka len o 10 nižší, ako tomu bolo [v minulom roku](https://www.minv.sk/?tlacove-spravy-2&sprava=policia-zverejnila-data-o-vyvoji-dopravnej-nehodovosti-v-roku-2021).

Dopravná nehoda je obrovský nápor na psychiku. Toto sú najčastejšie posttraumatické stavy a spôsoby, ako sa ich zbaviť

Aké sú psychické reakcie ľudí po dopravných nehodách? Rozmanité a niekedy zásadne ovplyvňujúce každodenný život. Prečítajte si náš článok o tom, ako pomôcť sebe i ostatným, ak sa stali svedkom alebo účastníkom nehody, ktorá ich zasiahla aj po psychickej stránke.

### 33 nehôd denne „*Pri prepočte na počet dní sa denne na Slovensku stane približne 33 dopravných nehôd a v priemere za tri dni zomrú na našich cestách dvaja ľudia. Za každým číslom zo štatistiky je ľudský život, ktorý sa už nedá vrátiť, preto keď vyrážate na cesty, vždy myslite na to, aká je tenká hranica medzi životom a smrťou a jazdite tak, aby ste sa domov vrátili živí a zdraví*,“ hovorí riaditeľ dopravnej polície Tomáš Vrábel. **Polícia sa každoročne snaží vynakladať veľké úsilie pri prevencii dopravných nehôd**. Napriek tomu sa vždy nájdu vodiči, ktorí nerešpektujú pravidlá cestnej premávky alebo si dokonca za volant sadnú pod vplyvom alkoholu. Preto majte na pamäti, že auto je istým spôsobom zbraň a dokonale to vystihuje aj táto smutná štatistika. Hovorkyňa Prezídia PZ na záver dodáva, že netreba zabúdať ani na prácu tých, ktorí pri dopravných nehodách poskytujú profesionálnu pomo. Ide predovšetkým o lekárov, záchranárov, hasičov a policajtov.

Nehoda pri zipsovaní – kto je na vine?

Každý motorista musí tieto pravidlá ovládať bez ohľadu na to, či sa mu striedavé radenie, takzvané zipsovanie, páči alebo nie.




Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.




Inzercia

Inzercia