Kruhové objazdy sú tu preto, aby došlo k zefektívneniu dopravy a na cestách nemusela byť inštalovaná svetelná komunikácia. Niektorí vodiči majú kruhové objazdy radi aj vďaka ich efektívnosti a možnosti rýchleho prejazdu križovatkou. Keď je ale takáto križovatka tvorená viacerými pruhmi, môže nastať zmätok. [Ako sa správať na kruhovom objazde s viacerými samostatnými pruhmi sme už v minulosti rozoberali](https://www.autoviny.sk/novinky/122480/pouzivanie-smeroviek-na-kruhovom-objazde-urcite-jazdite-spravne). Naše riešenie by sa však pravdepodobne nedalo aplikovať na to, čo majú v Anglicku.
### 38 pruhov, 8 ostrovčekov a 7 objazdov
**Okružná križovatka v meste Swindon v juhozápadnej časti Anglicka, nazývanej aj ako Wiltshire, pravdepodobne patrí k tým najhorším na svete.** Možno by sme o nej ani nemali uvažovať ako o kruhovom objazde, ale skôr ako o spleti viacerých menších križovatiek, ktoré spájajú v meste 5 dopravných tepien. Samotná križovatka sa nachádza neďaleko stánku tamojšieho futbalového klubu Swindon Town FC. Čím je taká výnimočná?
Už na prvý pohľad je zrejmé, že asi nikto z nás by sa tu nechce dobrovoľne ocitnúť bez navigácie. **Okružnú križovatku v tomto malom mestečku totiž tvorí dokopy 38 jazdných pruhov v rôznych smeroch. Okrem toho je jej súčasťou aj 8 ostrovčekov, päť menších a jeden veľký kruhový objazd, ktoré tvoria centrálny okruh**. A aby bolo zmätenie nezainteresovaných vodičov dovedené k dokonalosti, **na križovatke autá jazdia aj v smere, ale aj v protismere hodinových ručičiek**.
### Ako to funguje?
**Vonkajší okruh križovatky navádza autá v smere hodinových ručičiek**. Teda presne tak, ako každý iný kruhový objazd vo Veľkej Británii. **Zaujímavá situácia však nastáva na vnútornej časti. Tu už autá jazdia v protismere hodinových ručičiek**. K ich otočeniu dochádza na piatich menších kruhových objazdoch, ktoré sú súčasťou vonkajšieho okruhu. Týmto vzniká hneď niekoľko možností ako sa dostať cez križovatku. Aj keď sa to môže zdať ako nepredstaviteľné, podobná **križovatka patrí k najbezpečnejším v Anglicku**. Zástupcovia mesta uvádzajú, že [za posledných 25 rokov tu bolo zaznamenaných len 14 vážnych dopravných nehôd](https://www.dangerousroads.org/europe/england/3766-swindon-s-magic-roundabout.html) a niečo viac ako stovka ľahších dopravných nehôd. V porovnaní s podobne frekventovanými križovatkami, ktoré majú konvenčnejšie riešenie je to omnoho nižšie číslo. Väčšina nehôd sa pritom týkala cyklistov alebo motorkárov. Práve pre cyklistov bol neskôr na tomto úseku vybudovaný špeciálny chodník vedúci okolo najfrekventovanejšej časti križovatky.
### Oslávil už 50 rokov
Samotný kruhový objazd pritom nie je žiadnou novinkou. Tento rok oslávil už 50 rokov svojej existencie. Pôvodný návrh spadá ešte do prvej polovice 70. rokov 20. storočia. Postaral sa oň Frank Blackmore z Britského laboratória pre výskum dopravy a ciest. Ide pritom pravdepodobne o svetový unikát. Vo Veľkej Británii vraj nie je viac podobných miest, ktoré by sa dali prirovnať práve k „Čarovnému kruhovému objazdu“, ako ho miestni obyvatelia nazývajú. Jeho pôvodný názov bol pritom „County Islands Ring Junction“ avšak označene domácich akosi zľudovelo a tak bol aj neskôr tento úsek premenovaný na „The Magic Roundabout“. Už v roku 2009 bola táto križovatka označená za štvrtú najstrašidelnejšiu vo Veľkej Británii.
PORADŇA - Ako sa má jazdiť na kruhovom objazde? Prečítajte si, čo uvádza zákon a naše vysvetlenie, ktorému zaručene porozumiete aj bez znalosti právnických pojmov.
AUTOVINY.SK » Aktuality » Peklo na ceste? Tento kruhový objazd preverí aj skúseného vodiča. Je na ňom až 38 pruhov!
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.