Je to vlastne jednoduché: keď cyklista jazdí po ceste, má dodržiavať rovnaké pravidlá ako ostatní účastníci cestnej premávky. Platí to aj naopak: cyklista je rovnocenný autám či motocyklom. Autorom fotografie je Dylan Spangler.
### Pravidlo pravej ruky pre bicykle?
Platí prednosť sprava aj pre cyklistov? S takouto otázkou sa občas stretávame nielen na našej Facebook stránke, ale aj pri komunikácii s ľuďmi. Jednoduchá a správna odpoveď znie **ÁNO, prednosť sprava platí aj pre bicykle**.
Objasnime si však kontext.
Podľa [§ 20 ods. 2 Zákona o cestnej premávke](https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/#paragraf-20) prednosť sprava platí na ceste a určuje prednosť v jazde na križovatke, ktorá nemá prednosť v jazde regulovanú inak (napríklad zvislými značkami či semaformi) a predovšetkým pre dopravné prostriedky-vozidlá. To znamená, že platí pre vozidlá, vrátane tých nemotorových, teda autá, autobusy, trojlejbusy, motocykle, zvieracou silou poháňané vozidlá a tiež bicykle bez ohľadu na to, či sú klasické alebo elektrické.
Bicykle sú typickým dopravným prostriedkom 20. storočia a ich popularita vraj naďalej rastie. Dlho s nimi nebol problém, ale s rastúcim počtom áut rastie aj množstvo konfliktov a sporných situácií na cestách. Autorom historickej fotografie je Suzy Hazelwood.
Všetci účastníci cestnej premávky, ktorí sú na ceste, sa musia riadiť dopravnými predpismi, a teda aj dodržiavať prednosť sprava, ak to situácia vyžaduje. To znamená, že na križovatke, ktorá nemá regulovanú prednosť v jazde, **vodič auta musí dať prednosť bicyklu, ktorý ide sprava!** A cyklista tiež musí dať prednosť vozidlu, ktoré ide sprava.
**Výnimkou** je situácia, keď cyklista vychádza na cestu z poľnej cesty alebo z cestičky pre cyklistov. Vtedy cyklista (a žiadny iný vodič) nemá nárok na prednosť sprava, ale on dáva prednosť vozidlám jazdiacim po ceste.
Ďalej si pripomeňme pravidlo, že vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno.
Jazda na bicykli a zima sa nevylučujú. Každý cyklista by počas zimy mal myslieť nielen na riadne osvetlenie, ale aj zvýšenú ochranu. Na Slovensku cyklisti nad 15 rokov nemusia mať prilby, my ich však dôrazne odporúčame nosiť všetkým. Autorom fotografie je Tina Simakova.
### Niektoré ďalšie špecifiká platné pre cyklistov na Slovensku
Zákon o cestnej premávke uvádza niekoľko špecifík, ktoré sa vzťahujú na cyklistov. Vyberáme niekoľko z nich:
* Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou; to neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky.
* Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici;
* Pri jazde musí mať cyklista nohy na pedáloch;
* Cyklista môže jazdiť na bicykli aj s 0,5 promile alkoholu len vtedy, ak je v obci alebo na cestičke pre cyklistov mimo obce (promile je jeden gram čistého alkoholu v jednom litri krvi).
Vodičom áut častokrát prekáža, že šoféri pomalých skútrov či cyklisti jazdia v strednom pruhu, hoci by mohli jazdiť aj v pravom BUS pruhu. Oni zasa tvrdia, že tak jazdiť nesmú. Ako je to naozaj?
**Kľúčové pojmy z tohto článku:**
### cyklisti; bicykel; prednosť sprava; prednosť sprava na bicykli; prednosť sprava cyklistov; môže bicykel jazdiť po ceste; môže bicykel jazdiť na chodníku; musí mať cyklista prilbu; ako rýchlo môže jazdiť bicykel; dopravná poradňa; poradňa; pravidlo pravej ruky, pravidlo pravej ruky na bicykli