Pozrite obe zakázané reklamy a posúďte, či majú Angličania pravdu.
Silu rýchlosti však nemožno bagatelizovať. Motoristi radi jazdia rýchlo, najmä na dobrých autách. Vynárajú sa teda otázky, prečo sa tak tešíme z rýchlosti a či je táto **potreba rýchlosti zabudovaná do našich génov**, alebo je to pokrok vynálezov, ktorý posúva naše vnímanie rýchlosti.
### Vývoj našej náklonnosti k rýchlosti
Boli aj v dávnych dobách podobné nadšenie a túžba po rýchlosti prítomné u našich predkov? Odpoveď na to nie je úplne jednoznačná, keďže nevieme cestovať v čase, nedá sa vyhodnotiť vzrušenie, ktoré zažívali naši predkovia, ale pri pohľade na objektívne údaje, ktoré máme, vieme urobiť kvalifikovaný odhad.
Vedeli ste, že dobrí vodiči dokážu ušetriť až 12 percent na nákladoch, zatiaľ čo zlí šoféri majú dodatočné náklady vo výške až 13 percent?
### A čo vedecké hľadisko a rýchlosť? Z biologického hľadiska je rýchla jazda sprevádzaná nárastom adrenalínu, ktorý spôsobuje skok v krvnom tlaku a srdcovej frekvencii.
Vo vašom telom dochádza k **náhlemu výbuchu adrenalínu**, ktorý má mnoho účinkov: váš krvný tlak sa okamžite zvýši, srdcový tep sa zvýši, telesná teplota sa zvýši a v končatinách pocítite mierne brnenie. Tieto účinky sú pozorované u mužov aj u žien, ale sú rozhodne výraznejšie u mužov. To je dôvod, prečo je **posadnutosť rýchlosťou spojená s testosterónom** a u mužov je náchylnosť k rýchlosti vyššia.
Prvé experimentálne vozidlo s neživým pohonom bolo údajne vyrobené už v roku 1808, teda pred 211 rokmi! Išlo sa o vynález istého Françoisa Isaac de Rivaza a údajne toto vozidlo na vodík. Za tvorcu prvého skutočného automobilu sa však považuje Karl Benz (1886). Odvtedy prešiel automobilový priemysel obrovskými zmenami, avšak niektoré automobilky pretrvali dodnes. Dokážete si tipnúť, ktoré z nich sú tie najstaršie?