Viete, ako správne reagovať na nevidiaceho na ceste? Ako vodič máte dôležité povinnosti
Dnes je Svetový deň bielej palice. Ide o každoročnú dopravno-preventívnu akciu, ktorá má upozorniť na nevidiacich ľudí na cestách a na to, ako by sa k nim mali vodiči správať.
Vydané Text: Redakcia (m)
### Blokovanie vodiacich línii je porušením zákona
Úlohou polície je aj sledovať pripravenosť mesta na chodca s bielou palicou a oboznámiť širšiu verejnosť s tým, čo je to vodiaca línia, čo signálny a čo varovný pás a čo spôsobí, ak na nich odstavíte napríklad kolobežku či bicykel.
Tento rok z dôvodu aktuálnych obmedzení kvôli pandémii hliadky kontrolujúce dodržiavanie predpisov týkajúcich sa nevidiacich ľudí neuvidíte, ale polícia apeluje na ohľaduplnosť voči týmto ľuďom. Zvlášť sa prihovára tým, ktorí parkujú svoje vozidlá na vodiacich líniách, varovných a signálnych pásoch, prípadne na ne umiestňujú reklamné pútače.
Podľa zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách totiž cestný správny orgán alebo obec v rozsahu svojej pôsobnosti môže uložiť pokutu až do výšky 33 198.- eur tomu, kto bez povolenia cestného správneho orgánu alebo v rozpore s vydaným povolením zamení, pozmení, premiestni, odstráni, umiestni alebo zakryje dopravnú značku alebo iné zariadenie, ktoré je súčasťou pozemnej komunikácie, hovorí **PhDr. Peter Pleva**, vedúci Oddelenia komunikácie a prevencie Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy.
Vyhláška č. 532/2002 Z. z., hovorí o tom, že vo vzdialenosti **minimálne 800 milimetrov** na obe strany od okraja reliéfnych prvkov do nich nesmú zasahovať žiadne prekážky.
### Výsledky za rok 2019
Každoročne sa vyhodnocujú výsledky, z ktorých vyjde jeden kraj ako najbezpečnejší. V praxi to znamená, že v tomto kraji najviac vodičov dalo po signalizácii bielou palicou nevidiacemu prednosť na priechode pre chodcov. Všetky mestá a priechody pre chodcov, rovnako ako čas akcie boli vopred zverejnené.
Akcia sa uskutočnila v 49 mestách na 54 priechodoch pre chodcov. Najbezpečnejším krajom sa stal Trnavský kraj, kde na bielu palicu nereagovalo len 11,7 % motoristov. Druhé miesto obsadil Žilinský kraj s 12,4 % a tretie Banskobystrický kraj s 16,3 %. Nasleduje Nitriansky (18 %), Trenčiansky (20,6 %), Košický (22,4 %) a Bratislavský kraj (24,7 %). Pozornejšie by sa dianiu na ceste mali venovať vodiči z Prešovského kraja, pretože v 10. ročníku osvetovej akcie sa ocitli na chvoste. Až 27,5 % vodičov chodca s bielou palicou nerešpektovalo a nedalo mu na priechode prednosť.
Celkový výsledok bol však uspokojivý – oproti roku 2018 sa motoristi zlepšili o 2,3 % a v štatistike Dňa bielej palice 2019 nevidiacim a slabozrakým nezastavilo 18,8 % vodičov.
Predstavujeme nový Qashqai
Nissan Qashqai sme si zamilovali všetci. Prémiové SUV je teraz za bezkonkurečnú cenu
Inzercia