Poznáte asistenčné systémy v autách? EÚ niektoré z nich spravila povinnými, toto sú podrobnosti
Aj najlacnejšie autá budú po novom technologicky vybavenejšie ako niekdajšie limuzíny. Na samojazdiace autá si ale aj tak musíme ešte počkať.
Vydané Text: Erik Stríž

Článok bol pripravený v spolupráci s BECEP
Európska únia a jej snaha o bezpečné autá
Nové autá nikdy neboli tak dobré ako práve dnes. Niektorí by síce s týmto tvrdením nesúhlasili, pretože staršie autá si vedeli opraviť aj svojpomocne, zatiaľ čo s novými si poradiť nevedia, lenže pri nových autách už tieto svojpomocné opravy obyčajne vôbec nie sú potrebné.Dôvod, pre ktorý môžeme spoľahlivo tvrdiť, že sú nové autá lepšie ako kedykoľvek predtým, spočíva aj v ich vynikajúcej bezpečnosti vynútenej európskou legislatívou. U nás, v Európe, je samozrejmosťou, že autá dosahujú tri a viac hviezdičiek v nárazových skúškach Euro NCAP a aj lacné hatchbacky majú pokročilú bezpečnostnú výbavu, no v Latinskej Amerike, Afrike či východne od nás to už taká samozrejmosť rozhodne nie je! Tejto téme sme sa venovali v samostatnom článku Buďme radi, že žijeme v Európe. Vo svete majú vyslovene nebezpečné autá.
Významný vplyv na bezpečnosť nových áut majú nielen samotné konštrukcie a dizajny karosérií a prepracované deformačné zóny, ale aj technológie, ktoré sa aktívne podieľajú na odvrátení hrozieb. Asistenčné systémy nám každý deň pomáhajú znižovať riziko havárie, poškodenia zdravia alebo straty života, iné zvyšujú komfort na cestách, či už v meste alebo na diaľnici. Poznáte ich všetky a viete ich aj spoľahlivo používať?
Na prvom mieste je potrebné uvedomiť si, že asistenčné systémy nemajú potenciál nahradiť vodiča. Toto je nesmierne dôležitý fakt, pretože práve on je dôvodom, pre ktorý musíte vždy držať ruky na volante aj v prípade, že vaše auto dokáže jazdiť v pruhu samočinne. Aj pri cúvaní s 360-stupňovým kamerovým systémom a ultrazvukovými radarmi sledujúcimi okolie auta vás vozidlo na displeji vyzýva, aby ste vždy sledovali okolie aj vlastnými očami.
Veľká väčšina aktuálne predávaných vozidiel už má zabudované technológie takzvaného prvého stupňa autonómneho riadenia. Tie dokážu obmedzeným spôsobom upravovať správanie auta na základe získaných informácií z blízkeho okolia. Ide predovšetkým o systémy ako udržiavanie v jazdných pruhoch či adaptívny tempomat. Stupňov je pritom päť a piata úroveň už vôbec nepočíta s účasťou človeka-vodiča.

Prehľad asistenčných systémov a ich funkcie
Každý automobilový koncern a jednotlivé značky vyvíjajú asistenčné sami alebo v spolupráci s ich dodávateľom a označujú ich rôznymi skratkami. Napríklad systém pre udržiavanie v jazdnom pruhu niektoré značky volajú LKA, iné Lane Assist, LTA a líšia sa aj funkčne. Niektoré sú viac presné, iné menej, niektoré zasahujú ešte pred, iné až po vybočení z pruhu.Mnohé automobily umožňujú nastaviť citlivosť zásahu asistenčných systémov, teda času, kedy začnú reagovať.
Prejdime si tie najvýznamnejšie a najbežnejšie asistenčné systémy používané v nových autách. • Automatické núdzové brzdenie sa v moderných autách aktivuje v prípade, že určite hrozí kolízia a vodič včas alebo vôbec nereaguje – vtedy auto samočinne núdzovo zabrzdí a zapne výstražné svetlá; pri autách s manuálnymi prevodovkami vtedy zhasne motor;



O sledovanie jazdných pruhov sa obyčajne stará jediná kamera umiestnená hneď za čelným sklom.
Nové povinné bezpečnostné funkcie od roku 2022
Od polovice roku 2022 budú musieť byť všetky nové autá na trhu EÚ vybavené vyspelými systémami bezpečnosti. Kompletné informácie o o smernici EÚ o všeobecnej bezpečnosti motorových vozidiel nájdete tu, podstatné časti citujeme v nasledujúcich riadkoch: Podľa nových pravidiel musia byť všetky motorové vozidlá (vrátane nákladných vozidiel, autobusov, dodávok a športových úžitkových vozidiel) vybavené týmito bezpečnostnými prvkami:- systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti,
- umožnenie montáže alkoholového imobilizéra,
- systém varovania vodiča pred ospalosťou a stratou pozornosti,
- pokročilé systémy varovania vodiča pred rozptýlením,
- signály núdzového zastavenia,
- systémy detekcie spätného chodu,
- zariadenia na záznam údajov o udalostiach,
- presné monitorovanie tlaku v pneumatikách.
- zdokonalené systémy núdzového brzdenia,
- systémy núdzového udržiavania v jazdnom pruhu,
- rozšírená ochranná zóna pre náraz hlavy, ktorá dokáže zmierniť zranenia pri zrážkach so zraniteľnými účastníkmi cestnej premávky, ako sú chodci a cyklisti.

Erik Stríž
Erik Stríž je slovenský motoristický novinár, bývalý šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Jeho autorské portfólio zahŕňa spravodajstvo, testy automobilov, motocyklov a úžitkových vozidiel a dopravnú poradňu. Zvýšenú pozornosť venoval legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti. Je tiež autorom dizajnu a loga webu Autoviny.sk
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk