Z týchto jedál nafúkate! Vyskúšali sme, koľko alkoholu sa nachádza v obľúbených tyčinkách a nápojoch.

Každá dobrá story sa začína alkoholom… a aj tie nepravdivé. Alkohol za volant rozhodne nepatrí. Niektoré informácie o ňom sú však príliš pesimistické, iné jeho užívanie veľmi zľahčujú. Poďme si veci uviesť na pravú mieru.
Vydané  Text: 

Mýty vs. pravda:

Malé pivo
„Dal som si jedno malé pivo a nafúkal som 0,5 promile.“ **Toto je najčastejšia rozprávka, ktorou previnilec kŕmi svojich známych, aby si trochu vyčistil imidž.** Pritom ak si dáte k obedu jedno malé pivo a zapijete ho pohárom vody, je takmer vylúčené, aby ste nafúkali. Minimalizácia rizika: Prepláchnite si ústa vodou. Môže sa stať, že alkohol reálne nemáte v krvi, ale výpary z ústnej dutiny by prístroj oklamali.
Iba tri pivá
„Tri pivá a nič mi nie je.“ Možno si to myslíte, ale nezabúdajte, že sa na seba pozeráte optikou už pripitého človeka približne s 0,8 promile alkoholu v krvi. **Vaše nároky na seba samého sú nižšie a to, čo sa vám zdá byť absolútne v pohode,** môže byť pre triezveho pozorovateľa jasný znak opitosti. Po troch pivách je pravdepodobnosť nehody až päťnásobná.
Pozor na tieto potraviny
„Aj z potravín sa dá nafúkať.“ Toto veru nie je mýtus, aj keď nafúkate z vecí, ktoré by ste asi nepovažovali za rizikové. Podľa testu, ktorý vykonala Asociácia spotrebiteľov Slovenska v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a Políciou SR vám Vinea, Radler a dokonca ani džúsy či kompóty nevyrobia žiadne problémy. **Nafúkate bezprostredne po zjedení tyčinky Margot. Po mliečnom reze Mila nafúkal jeden muž dokonca vyše jedno promile!** Nafúkať môžete aj bezprostredne po použití ústnej vody (napr. Listerine) alebo po niektorých liečivách. (..pokračovanie pod videom)

NEVYNECHAJTE POROVNANIE: Kia XCeed vs. ProCeed



Opakovaná skúška
Čo robiť, ak nafúkate a nie ste si vedomý, že ste požili alkohol? Podľa zákona môže šofér pri zistení alkoholu v dychu požiadať políciu o opakovanie skúšky po 15 minútach. **V spomínanom teste potravín už po tomto čase žiadna osoba nemala v dychu zistený alkohol.**
Za aký čas budete triezvy?
Schopnosť odbúravať alkohol je veľmi individuálna a závisí od pohlavia, hmotnosti a ďalších parametrov. Pripájame orientačnú tabuľku (zdroj: BECEP), ktorá sa vzťahuje na 85 kg muža. Pri 60 kg žene platí koeficient až 1,6!
Zostatkový alkohol
Je veľmi nebezpečný. Dávajte si pozor najmä pri miešaní ľahkého a tvrdého alkoholu. Po poriadnej oslave radšej ďalší deň vôbec nejazdite. Ak si chcete byť stopercentne istí, kúpte si alkoholtester. Odporúčame radšej zainvestovať do kvalitného Drägera. Lacné čínske zariadenia z ebayu nemusia byť dostatočne citlivé.
Sankcie
**Aj keď na Slovensku platí nulová tolerancia alkoholu za volantom, na základe interných predpisov ministerstva vnútra a metrologických pravidiel polícia hodnoty do 0,14 mg/l toleruje,** pretože v niektorých prípadoch si vie toľko alkoholu vyprodukovať aj telo samotné. Nad touto hranicou až do 0,47 mg/l ide o závažný priestupok, za ktorý je možné vodičovi udeliť vysokú pokutu a aj zákaz viesť motorové vozidlo až na 3 roky.
Kedy sa dopustíte trestného činu?
Nad 0,48 mg/l (tzn. 1 promile) ide o trestný čin, za ktorý hrozí trest odňatia slobody! Ak vás na ceste policajti pristihnú s touto hodnotou (alebo s inou návykovou látkou v krvi), čaká vás pobyt v cele predbežného zadržania a veľmi pravdepodobne aj super rýchle konanie, ktorého výsledkom môže byť vzatie do väzby. Ak odmietnete dychovú skúšku, bude sa na vás automaticky prihliadať ako na vodiča pod vplyvom návykovej látky.




Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!




Inzercia

Inzercia