Klesajúce exteriérové teploty znamenajú, že je najvyšší čas pripraviť automobil na zimné obdobie. Čo podniknúť a čoho sa vyvarovať vám poradíme na nasledujúcich riadkoch.
Minuloročná veľmi mierna zima v nás vyvoláva pocit ľahostajnosti. Stačí však zaloviť v pamäti a spomenúť si na tú predvlaňajšiu. Nádielka snehu ako z rozprávky a teploty mínus pätnásť stupňov počas dlhého obdobia. Počasie je jednou z vecí, ktoré ľudstvo nedokáže ovládať, takže sa mu treba prispôsobiť. A na úspešné prežitie zimného obdobia treba správne vyzbrojiť aj štvorkolesových tátošov.
Začnime hľadiskom bezpečnosti. Svietenie je zatiaľ podľa platného zákona povinné od 15. októbra do 15. marca. Odporúčame nezabúdať na túto povinnosť, ktorá zvyšuje viditeľnosť vozidla počas sychravých a zasnežených dní. Pomôcť môžu hmlové svetlá, ktoré možno zapnúť aj za hustého dažďa alebo výdatného sneženia. Svietiť aj mimo stanoveného obdobia je len vaše plus. Výmena žiaroviek nestojí veľa a ich pravidelná kontrola je nenáročná. Možno sa dočkáme novely zákona a svietenie bude povinné celoročne, podobne ako v susednom Rakúsku či Čechách. Jedna milá skutočnosť: decentne blikajúci vodiči idúci oproti vám vás nezdravia, ale zdvorilo dávajú najavo, že nesvietite… Okrem toho vám ušetria aj pár drobných za pokutu.
O prezúvaní pneumatík sa zmienime len v krátkosti. Keď priemerná celodenná teplota klesne pod sedem stupňov Celzia, letné pneumatiky strácajú priľnavosť a je na čase použiť zimné dezény. Túto skutočnosť netreba ignorovať. Už jazda pri nízkych teplotách na letných gumách môže byť hazardom. Nehovoriac o jazde na snehu či poľadovici. Netreba podceniť ani skontrolovanie a nastavenie brzdného účinku, pretože ak nie je rovnomerné, môže pri brzdení na klzkej vozovke ľahko dôjsť k šmyku.
Vozidlo treba okrem prezutia pred zimou aj patrične obriadiť. Zimné upratovanie interiéru nie je zbytočné. Ak auto čistíte len raz za čas, určite nájdete na čelnom skle z vnútornej strany vrstvu prachu a mastnoty. Pri hustom daždi máte potom zhoršenú viditeľnosť. Odporúčame preleštiť, sami zbadáte rozdiel. Čistý interiér je predpokladom príjemného aj bezpečného cestovania.
Ďalej sa pozrieme pod prednú kapotu. Tu predovšetkým skontrolujte stav akumulátora. Ten je často príčinou nenaštartovania motora. Ak s autobatériou nemáte skúsenosti, nechajte to na odborníka. V prípade, že akumulátor je za zenitom, investujte do jeho výmeny práve pred zimou. V niektorých prípadoch sú užitočnou núdzovou zábezpekou štartovacie káble.
Doliať treba aj nemrznúcu zmes do nádoby ostrekovačov. Správne riedenie je znázornené osobitne na každom výrobku. Podobne je na tom aj chladiaca zmes. Väčšina moderných áut je vybavená chladiacou kvapalinou, ktorú možno použiť počas celého roka. V letnom období stačí na chladenie motora aj destilovaná voda. Tá však pri mínusových teplotách zamŕza, čiže malá investícia do zimnej chladiacej zmesi rozhodne ušetrí nepríjemnosti. Pri starších autách odporúčame aj kontrolu oleja.
Vozidlo je užitočné vybaviť obligátnou škrabkou na okná i menšou metličkou. Kameňom úrazu niektorých áut je prituhnutie dverí počas silných mrazov. Aj na to existuje liek: styčné plochy stačí správne naimpregnovať. Násilné odtrhávanie primrznutých dverí nie je príjemné a môže vám poškodiť tesnenia. Dobrým pomocníkom sú aj spreje určené na rozmrazovanie, bežne dostupné v obchodných reťazcoch. Majte ich však pri sebe a nie uzavreté v kabíne, kde sú prakticky nepoužiteľné. Ak často cestujete v hornatom teréne, nezabudnite na kvalitné reťaze. V niektorých krajinách v zahraničí sú na konkrétnych úsekoch dokonca povinné.
Základným princípom bezproblémovej zimnej jazdy je zahriatie motora a kabíny pred jazdou. V dnešnom hektickom svete je to často nemožné, aj desať minúť však dokáže urobiť zázraky. Sadnúť si za volant kompletne rozmrazeného vozidla je z hľadiska bezpečnosti aj šetrenia techniky na nezaplatenie. A ešte jedna rada na záver, najmä pre menej skúsených vodičov. Je užitočné na opustenom parkovisku si vyskúšať správanie vozidla na zasneženej alebo mokrej vozovke. Skúste ako vaše auto reaguje pri náhlom otočení volantom, prudkom brzdení alebo ostrom vyhýbacom manévri. Správna reakcia vám môže ušetriť vláčenie sa po poisťovni a servisoch. Cestovanie hromadnou dopravou nie je počas tuhej zimy príjemné a je na škodu nemať k dispozícii svoje vozidlo, keď ho najviac potrebujete.
Text: Peter Michalec
Foto: Jaro Krafka (3), Martin Ruisl (1) a archív