Aktuality

Nový lacný elektromobil ORA R1 bude stáť menej ako naša Fabia

Čínsky automobilový koncern Great Wall Motor práve predstavil vlajkovú loď svojej značky elektromobilov ORA, model R1. O kvalite spracovania jeho interiéru, karosérie a o bezpečnosti síce môžeme takto na diaľku pochybovať a špekulovať, výrobca ale avizuje celkom zaujímavé ostatné údaje.

Elektromobil ORA R1 má po prepočte stáť iba 7 600 eur, čím s nadhľadom pokorí väčšinu automobilov s konvenčným spaľovacím pohonom.

Maximálny dojazd subkompaktného elektromobilu podľa výrobcu dosahuje veľmi priaznivých 320 kilometrov (200 míľ), pričom tieto údaje vychádzajú ešte z metodiky NEDC. Ak by sme k údajom od výrobcu pristupovali tak, ako to robíme tu v Európe, mohli by sme očakávať reálny dojazd v meste na úrovni okolo 150 až 200 kilometrov, čo sú vskutku zaujímavé čísla.

Ak je automobil určený primárne na prepravu v meste a denný nájazd nepresiahne napríklad sto kilometrov, môžeme sa začať rozprávať o skutočnej využiteľnosti a finančnej návratnosti tohto vozidla.

Elektrický pohon dosahuje maximálny výkon 35 kW a najvyššia dosiahnuteľná rýchlosť predstavuje 100 km/h.

Nový lacný elektromobil ORA R1
Nový lacný elektromobil ORA R1

Lacný elektromobil so zárukami

Výrobca Great Wall Motor dokonca rieši obavy o životnosť jeho automobilu. Ak u nás musia stáť batérie tretinu ceny elektromobilu, prečo v Číne možno predávať superlacné elektromobily s porovnateľnou životnosťou batérií? To veru nevieme, ale automobilový koncern ponúka záruku tri roky alebo 120 000 kilometrov na celé vozidlo a 8-ročnú/150 000 km záruku na hlavné komponenty vozidla, vrátane batérií a motorov.

Nový lacný elektromobil ORA R1

Malý lacný elektromobil ORA R1 sa už v Číne predáva a keďže reprezentuje to najlepšie, čo značka ORA ponúka, očakávame aj jeho lepšie predaje. Bude si však musieť vydobyť cestu vo svete, ktorý je konkurenčne veľmi vyspelý. Čína je bohatá na lacné elektromobily, pretože tamojšie bezpečnostné nároky sú nižšie ako americké, africké či európske.

Erik Stríž
Erik Stríž je redaktorom magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. V mediálnej oblasti sa pohybuje od roku 2007, okrem konvenčných auto-moto tém sa venuje aj problematike udržateľnej mobility, technológiám a dizajnu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie