Aktuality

Pozrite sa na budúcnosť malej osobnej prepravy: skladacie autá

Osobná automobilová doprava vo väčších mestách bude mať stále viac nedostatkov. V prvom rade už samotné uvedomenie, že vodiči zvyčajne vozia v päťmiestnych autách iba seba, by mala byť podnetom na sebareflexiu a uvedomenie si, že takto to nie je správne. Malé dvojmiestne elektromobily by preto mohli byť zaujímavé pre stále viac ľudí, ktorí potrebujú auto iba na dopravovanie sa z domu do práce na úseku dlhom 10 kilometrov.

Lenže s rastúcou populáciou miest a so stále hustejšou premávkou bude potrebné uvažovať aj nad tým, ako budú všetky tieto desiatky tisíc automobilov parkovať. Budovať parkovacie domy môže byť riešením, ale tie sa nedajú postaviť všade.

Ako jedno z riešení, ktoré by sa mohli časom ukázať ako životaschopné, sú skladacie automobily. Pravda, nejedná sa o vozidlá z filmov o Transformeroch, ale schopnosť skrátiť rázvor kolies a umožniť kolesám rozšírený pohyb by umožnilo využívať parkovacie miesta efektívnejšie.

Ešte v roku 2012 prišla španielska spoločnosť Hiriko s prototypom svojho skladacieho auta, avšak v rovnakom roku skrachovala pre údajné finančné machinácie, čím Španielsko prišlo o astronomických 17 miliónov eur. Jediné, čo po firme zostalo, je jedno dokončené vozidlo a dva rozrobené.

Nehľadiac na neúspech firmy Hiriko sa ale jedná o pomerne zaujímavý koncept, ktorého by sa mohol chytiť niekto schopnejší a spraviť z neho o niečo praktickejší a cenovo dostupný produkt.

Neskôr sa objavil ďalší prototyp skladacieho vozidla. Jeho cieľom malo byť poraziť Toyotu na japonskom trhu a uľahčiť parkovanie. Vozidlo dostalo názov Earth-1 a vzniklo zo spolupráce firmy Four Link Systems a človeka menom Kunio Okawara, dizajnérom mechaniky v kreslených filmoch „anime“.

To, čo zo spolupráce vzišlo, je zvláštne a pýtame sa, či vôbec nachádza nejaké reálne uplatnenie. Ak sa automobil skladá o niekoľko centimetrov, nie je to ešte žiadna výhra.

Skladacie autá sú jednou z vízií dopravy budúcnosti, avšak o ich praktickom zmysle môžeme viesť polemiky.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie