Zisťovali, kde sú najlepší a najhorší šoféri sveta. Tipnite si, kde skončilo Slovensko a prečo
Vedeli ste, že dobrí vodiči dokážu ušetriť až 12 percent na nákladoch, zatiaľ čo zlí šoféri majú dodatočné náklady vo výške až 13 percent?
Vydané Text: Redakcia
Byť dobrým vodičom sa vypláca nielen z morálneho a spoločenského hľadiska, ale aj toho finančného. Celkový **rozdiel medzi nákladmi na prevádzku auta dobrého a zlého vodiča môže byť až 25 percent**, ak berieme do úvahy, že najlepší vodiči dokážu ušetriť na prevádzke vozidla 12 percent a najhorší vodiči svojim správaním zvyšujú náklady na prevádzku vozidla o 13 percent.
Nehoda môže predstavovať až o 36 percent vyššie náklady ako základná oprava či údržba, takže **bezpečná jazda je pre dobrého vodiča základ**. Dobrý vodič tak nešetrí iba náklady, ale aj jazdí bezpečnejšie.
**Čísla hovoria jednoznačne:**
* alkohol v krvi na úrovni 0,10% zvyšuje pravdepodobnosť havárie 7-krát
* alkohol v krvi na úrovni 0,15% zvyšuje pravdepodobnosť havárie 25-krát
* ak šofér počas jazdy konzumuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť nehody 3,6-krát
* ak šofér počas jazdy telefonuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť nehody 6-krát
* ak šofér počas jazdy esemeskuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť nehody 24-krát
A v ktorých krajinách jazdia najlepší a najhorší vodiči na svete? ### Najhorší vodiči na svete: #### 10. Costa Rica #### 9. Filipíny #### 8. Panama #### 7. Indonézia #### 6. Rumunsko #### 5. Ekvádor #### 4. Kolumbia #### 3. Venezuela #### 2. Guatemala #### 1. El Salvador Zaujímavé je, že až 7 z týchto krajín sa nachádza v Latinskej Amerike, priemerný Slovák našťastie medzi TOP10 najhoršími vodičmi nefiguruje.
### Najlepší vodiči na svete: #### 10. Slovensko #### 9. Maďarsko #### 8. Taliansko #### 7. Francúzsko #### 6. Belgicko #### 5. Česká republika #### 4. Švédsko #### 3. USA #### 2. Lotyšsko #### 1. Holandsko
Nie je až tak veľkým prekvapením, že na prvom mieste je Holandsko známe najmä preferovaním cyklistickej dopravy a tiež využívaním lodnej dopravy. Vodiči automobilov sa pre pestrosť dopravy musia správať zodpovedne, ohľaduplne a tolerantne, sú na nich kladené vysoké nároky a početné obmedzenia majú vplyv na to, že automobil nešoféruje doslova ktokoľvek, kto dostal vodičské oprávnenie. Lotyšsko a USA sú zas známe svojimi prísnymi a oproti iným krajinám nízkymi povolenými rýchlosťami. Slovensko sa v tomto istom rebríčku umiestnilo na veľmi prekvapivom desiatom mieste. Jedná sa o údaje z celého sveta, preto sa môžeme ako Slováci tešiť z veľmi priaznivého výsledku. Pochvalou pre nás môže byť aj skutočnosť, že prieskumy v tomto prípade zohľadňovali názory vodičov rôznych krajín, takže to znamená, že nás svet vníma celkom pozitívne. Aspoň v tejto štatistike naša krajina obstála relatívne dobre, hoci my by sme sa nepochybne zaradili ešte o niekoľko stupienkov vyššie.
Zdroje:
Statista
NetSafeUtah.org
chevinfleet
dailypakistan
Doprava, Konflikt, Magazin, Mary, Nehoda, Osobnost, Psychologia, Statistika, Statistiky, Str, Typologia, Zaujimavosti
Predstavujeme nový Qashqai
Nissan Qashqai sme si zamilovali všetci. Prémiové SUV je teraz za bezkonkurečnú cenu
Inzercia