Aktuality

Subaru XV aj ako hybrid! Japonci predstavili novú pohonnú jednotku e-Boxer

Už pri predstavovaní novej generácie modelu XV nám inžinieri v Subaru naznačovali príchod ekologickej verzie s elektrickým pohonom. Žiaľ, emisné normy a tlak na neustále znižovanie spotreby majú výrazný vplyv aj na tradicionalistickú japonskú značku, ktorá dodnes dôveruje veľkoobjemovým benzínovým motorom typu Boxer.

Len pred niekoľkými dňami sa na japonských weboch objavili oficiálne informácie, ktoré potvrdzujú príchod hybridnej verzie modelu XV. Pod kapotou úsporného crossovera pritom nájdeme rovnaký dvojlitrový boxer s mierne nižším výkonom na úrovni 107 kW (145 k) a krútiacim momentom 188 Nm. Spaľovaciemu motoru bude pomáhať malý elektromotor s výkonom 10 kW a krútiacim momentom 65 Nm, ktorý má zaistiť ešte lepšiu pružnosť. Úspora paliva však nebude tak výrazná, ako by niektorí mohli predpokladať. Podľa japonských prepočtov by hybridné XV mohlo jazdiť za 5,3 l/100 km v kombinovanej prevádzke.

Subaru XV e-Boxer

Okrem nižšej spotreby bude crossover disponovať aj špeciálnym farebným odtieňom Lagoon Blue Pearl, strieborným oplastovaním a modrými detailmi v interiéri. Napriek tomu, že hybridná alternatíva by mohla vzbudiť záujem aj na starom kontinente, Subaru predaj tejto verzie na našom trhu zatiaľ neplánuje. Už dnes však kolujú informácie o možnom predstavení plug-in hybridnej verzie tohto modelu aj pre európsky trh.

Peter Orosz
Ak čítate tento text, tak som vás buď veľmi dobre rozosmial, alebo poriadne naštval. To ma teší, pretože automobily sú aj o subjektívnych pocitoch a emóciách, ktoré sa nebojím prezentovať. Bezduché parafrázy tlačových správ budete musieť hľadať niekde inde.
Okrem znižovania amortizačnej hodnoty mojej klávesnice písaním článkov, venujem svoju pozornosť aj amatérskemu filmu a cestovaniu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie