Elektromobily komplikujú situáciu na sídliskách, cez káble sa nevedia dostať domov!

Peter Orosz, 17.10.2018

Zdroj: Facebook (NAF)

Elektromobily sú v Nórsku na módnej vlne a severania im dôverujú viac než ktokoľvek iný. Prevádzkujú totiž najviac elektromobilov na počet obyvateľov na svete, majitelia ekologických vozidiel navyše čerpajú štedré benefity v podobe daňových úľav či lacnejšieho parkovania. Alternatívne formy pohonu sú tak nielen lacnejšie na prevádzku, ale spaľovacím konkurentom sa pomaly vyrovnávajú aj cenou.

Veľký boom však priniesol aj nemalé problémy. Akútny nedostatok dobíjacích staníc pociťujú najmä majitelia elektromobilov, ktorí bývajú na sídliskách. Tí musia prázdnu batériu naplniť prostredníctvom štandardnej bytovej zásuvky, od ktorej “ťahajú” predlžovačku cez okno až na parkovisko o niekoľko poschodí nižšie.

Takéto riešenie je však nielen komické, ale aj nebezpečné. O káble totiž môžu zakopnúť ľudia a veľký pozor musia obyvatelia dávať aj na pravidelnú porciu severského dažďa. Elektromobily pritom tvoria len 30 % zo všetkých registrovaných vozidiel. Nevieme si predstaviť, ako budú pri súčasnom raste elektromobilov sídliska v Nórsku vyzerať o pár rokov.