Poznáme názov budúcej Škody Rapid, takto sa bude volať!

Peter Orosz, 15.10.2018

Maratón postupného odhaľovania budúcej generácie Škody Rapid sa oficiálne začal predstavením konceptu Vision RS. Už dopredu sme pritom vedeli, že súčasný názov Rapid zanikne a nahradí ho úplne nový. Mnohí očakávali ponechanie samostatného označenia Spaceback, no automobilka nakoniec prišla s vlastným návrhom, ktorý nikto nečakal. Budúca generácia lacného modelu českej automobilky sa bude volať Scala, čo je latinský výraz pre rebrík alebo schody.

NAŽIVO Z PARÍŽA v stánku Škoda: o VIsion RS je enormný záujem (foto: Rudo Banecký)

Rovnaké označenie pritom používa aj sedan od Renaultu, ktorý na niektorých trhoch priamo konkuroval škodovke. Automobilka však tvrdí, že na použitie tohto označenia má právo: “Škoda má názov Scala pre svoj nový model použiť na základe predchádzajúcich dohôd," povedal pre Autorevue Vítězslav Pelč.

Zmenou názvu chce automobilka očistiť nový model od lowcostovej povahy s lacnejšími materiálmi."So súčasným modelom sa nám úplne nepodarilo zákazníkov presvedčiť, že sme v segmente vierohodným konkurentom. Nová Scala nebude ponúkaná ako kombi, od toho máme Octaviu. Rapid vidím ako reálneho konkurenta pre Volkswagen Golf, keďže Octavia je skôr trojpriestorové vozidlo," prezradil Favey pre britský Autocar.

Prečítajte si aj:


Aj napriek prehláseniu, že novinka zapadne do kategórie nižšej strednej triedy, bude Scala postavený na platforme pre mestské vozidlá. Základ v podobe MQB A0 používa napríklad Seat Ibiza či Volkswagen Polo. Pod kapotou môžeme s najväčšou pravdepodobnosťou očakávať benzínový trojvalec 1.0 TSI v niekoľkých výkonových verziách či silnejší agregát 1.5 TSI. Nad naftovými motorizáciami zatiaľ visí otáznik.