Aktuality

Veľký míľnik: Toyota si dala patentovať lietajúce auto!

Patentovaný vynález je ,,vozidlo s dvojitým režimom kolies a metódou prechodu z pozemného režimu do vzdušného”. Podanie na patentový úrad podrobne opisuje vozidlo s kolesami a ich jedinečným zavesením. Namontované na dlhých osiach môžu byť umiestnené vertikálne, vtedy auto jazdí po ceste. Keď pracujú horizontálne, presahujúc obrys karosérie, z kolies sa vysunú vrtule. Otáčajú sa dostatočnou rýchlosťou na to, aby vozidlo zdvihli do vzduchu.

Podľa návrhu je každé koleso-vrtuľa poháňané samostatným elektromotorom s batériovým pohonom, plynovou turbínou s generátorom, alebo vodíkovými palivovými článkami. Funkciu zdroja energie môže plniť akékoľvek zariadenie dodávajúce energiu, dostatočne účinné na pohon kolies vozidla v dvojitom režime.

Stane sa niekedy lietajúca Toyota skutočnosťou? Na túto otázku nie je jasná odpoveď. Nepochybne je to skvelý nápad na prototyp, ktorý by nadchol návštevníkov na veľtrhu spotrebnej elektroniky Consumer Electronics Show v Las Vegas. Na druhej strane, od patentu hoci aj k najjednoduchšiemu konceptu vedie často veľmi dlhá cesta.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

image
Testy

TEST: Peugeot 508 1.6 THP GT - Leví kráľ

Hovorí sa, že medzi odvahou a hlúposťou existuje len veľmi tenká hranica, na ktorej práve teraz balancuje aj automobilka Peugeot. Budeme na nový Peugeot 508 v budúcnosti spomínať ako na záchrancu strednej triedy, alebo sa z neho v tieni obľúbených SUV stane neúspešný prepadák?