Aktuality

Nové pravidlá pre taxi podnikanie zjednodušia, veľké zmeny ale nečakajme

Nový zákon o cestnej doprave umožní, aby zákazníka viezol mladý vodič bez psychotestov na staršom aute bez konvenčého taxametra. Tak znejú kritické ohlasy na novelu zákona, ktorý upravuje aj prevádzkovanie taxislužieb a ktorá bola schválená v posledný septembrový týždeň. V skutočnosti budú mať tradičné taxislužby jednoduchšie podnikanie a zákazník si bude môcť vybrať to, čo mu vyhovuje viac.

Upravuje sa aj definícia dispečingu, po novom sa jedná o formu sprostredkovania služby dopravy osôb do maximálne deväť pasažierov vrátane vodiča. Okrem toho bude stačiť, aby bolo sídlo dispečingu v akomkoľvek štáte Európskej únie, nielen na Slovensku.

Všetky vozidlá taxislužieb budú mať povinnosť používať označenie TAXI na streche a na dverách.

Povinnosťou taxikárov bude prepraviť zákazníka po najkratšej možnej trase okrem situácie, kedy si inú trasu vyžiada sám zákazník.

Taxameter nebude v taxíkoch povinný, ak bude cena prepravy dohodnutá vopred. Táto inovácia prospeje najmä taxislužbám, ktoré ponúkajú služby prostredníctvom mobilnej aplikácie. Slovensko sa aj týmto krokom približuje k vyspelejším krajinám, v ktorých môže fungovať štandardný model zdieľanej ekonomiky.

Na druhej strane štát znižuje kvalitatívne nároky na vodičov a vozidlá taxislužieb. Taxikári už nebudú musieť absolvovať psychotesty a budú môcť používať staršie autá, pre získanie koncesie na 10 rokov budú musieť byť bezúhonní.

Novinkou budú lepšie možnosti kontroly taxikárov, okrem samospráv ich po novom bude môcť kontrolovať aj mestská a štátna polícia, Slovenská obchodná inšpekcia aj Inšpektorát práce.

Zámerom novely zákona o cestnej premávke je zjednodušiť a zjednotiť podmienky pre podnikanie v preprave osôb a zamedziť nelegálnemu podnikaniu v tejto oblasti. Novinky v legislatíve vnesú do sveta taxislužieb možnosti novej cenotvorby a efektívnejšie kontroly. Nie je správne domnievať sa, že novinky podnietia vznik nových taxislužieb, ktoré fungujú prioritne cez mobilnú aplikáciu. Uber sa zatiaľ na návrat na Slovensko nechystá a aktuálne populárny HOPIN zmeny víta, ten však spĺňa všetky legislatívne nároky na prevádzku taxislužieb už od vzniku svojej mobilnej aplikácie v roku 2012.

Zmeny majú navrhnutú účinnosť od 1. apríla 2019.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie