Magazín

Očarujúce a unikátne Porsche 356A GS Carrera Coupe je na predaj!

Keď v roku 1957 Dean Jeffries zakúpil zánovné Porsche 356A GS Carrera Coupe (1956) od pôvodného majiteľa v Kalifornii, ešte asi netušil, aký unikát z neho vytvorí.

Pôvodne bolo toto Porsche predstavené na autosalóne vo Frankfurte v roku 1955. Bolo prvým z dlhého radu prestížnych a vysoko výkonných áut, ktorými sa Porsche preslávilo v nasledujúcich desaťročiach. Uvedenie na trh s prepracovaným, výkonným a spoľahlivým motorom s pretekárskym vlastnosťami v limitovanom množstve len 225 kusov z neho urobilo vyhľadávaný zberateľský kus.

Dean Jeffries, meno málo známe v našej časti planéty, ale významná postava americkej “Kustom Kulture” v 50. a 60. rokoch minulého storočia, sa v čase zakúpenia tohto automobilu pre svoj talent a schopnosti stával vyhľadávaným úpravcom automobilov.

Porsche 356A GS Carrera Coupe (1956, foto: Bonhams, aukcie)
Porsche 356A GS Carrera Coupe (1956, foto: Bonhams, aukcie)

Počas svojej kariéry vytvoril mnoho významných a nadčasových automobilov a pracoval na niekoľkých dobre známych filmových autách, napríklad originálnom Batmobile, vďaka čomu sa stal jednou z ikon americkej povojnovej automobilovej kultúry.

Medzi jeho zákazníkmi ste mohli nájsť množstvo známych mien, vrátane rebela amerického filmu Jamesa Deana, ktorému podľa jeho požiadaviek upravil jeho nové, slávne Porsche 550 Spyder.

Porsche 356A GS Carrera Coupe (1956, foto: Bonhams, aukcie)
Porsche 356A GS Carrera Coupe (1956, foto: Bonhams, aukcie)

Jeffries zakúpil a upravil Carreru 356A s cieľom ukázať zákazníkom svoje schopnosti a talent.

Medzi najvýznamnejšie úpravy v porovnaní zo sériovým modelom patrí odstránenie nárazníkov, predĺženie prednej časti, zapustenie svetlometov, prepracovanie zadnej časťi s individuálnou mriežkou a svetlami, a taktiež strešné chladiace otvory. Automobil bol prelakovaný unikátnou striebornou farbou a strieborná bola tiež aplikovaná na prístrojovej doske, spolu so špeciálnymi hliníkovými panelmi vo dverách.

Upravený automobil vyhral viac ako 30 ocenení na rôznych automobilových výstavách v Kalifornii v 50. a 60. rokoch. Podľa Deanových vlastných slov práve toto auto začalo jeho slávnu kariéru úpravcu automobilov.

Dean Jeffries 1956 Porsche 356A GS Carrera Coupe je unikátom ponúkaným na predaj v aukcii v piatok 24. augusta v aukčnom dome Bonhams, kde sa dá očakávať, že vďaka svojej jedinečnosti, predajná cena presiahne hranicu milióna dolárov.Kľúčové údaje o 1956 Porsche 356A GS Carrera Coupe

Motor: 1600 cm3 DOHC, 4-valcový, benzínový
Max. výkon: 125 konských síl pri 7200 ot./min.
Prevodovka: 4-stupňová, manuálna
Brzdy: všetky bubnové
Podvozok: nezávislé zavesenie vpredu aj vzadu
Odhadovaná cena: 450 000 - 600 000 USD