TOP 3 dôvody, prečo nezabudnúť na ukrajinský superšport Himera-Q

ERIK STRÍŽ, 16.03.2018
Navrhnutý na Ukrajine a vyrobený v Španielsku. Superšportový elektromobil Himera-Q vyzerá úžasne a jej technické parametre sú priam dychberúce, ale za posledný rok o ňom nevieme prakticky nič. Zahodiť takýto projekt do koša by však bola veľká škoda.

#1 Predpokladané parametre sú skvelé

Himera-Q počíta s plne elektrickým pohonom, trakčnými batériami s grafénom, eventuálnym dojazdom do 1000 kilometrov a schopnosťou nabíjať sa v turbo móde, ktorý by na kompatibilnej nabíjačke batérie dobil už za 8 minút. Maximálna konštrukčná rýchlosť 350 km/h a výkon elektrického pohonu až tisíc konských síl nám robia na čele vrásky nedôvery, ale keď ich výrobca uvádza, možno sú dosiahnuteľné. Podľa dostupných informácií Himera-Q dosiahne rýchlosť 100 km/h za menej ako tri sekundy.

Ukrajinský elektromobil Himera-Q (2017)

Ukrajinský elektromobil Himera-Q (2017) na skici

#2 Dizajn dokázal, že to na Ukrajine vedia

Vedeli ste, že Himera-Q sa nápadne podobá na štúdiu Lada Raven od dizajnéra Dmitryho Lazareva z roku 2016? Podobnosť je priam do očí bijúca, ale ťažko zhodnotiť, či s týmto dizajnom prišila prvá Himera alebo Lada. V každom prípade dizajn Himery dokazuje, že to na Ukrajine vedia a majú vkus. Veď tento superšport vyzerá lepšie ako väčšina športových áut renomovaných značiek. Keby si takýto dizajn osvojilo také Ferrari, dočkalo by sa nekonečných ovácií, v prípade ukrajinského auta sa tieto ovácie trocha pozabudlo.

Ukrajinský elektromobil Himera-Q (2017)

Ukrajinský elektromobil Himera-Q (2017)

Ukrajinský elektromobil Himera-Q (2017)

Koncept Lada Raven (2016)

#3 Treba podporovať inovátorské domáce európske značky

Áno, Ukrajinu už možno mnohí nevnímajú ako Európu (najmä vzhľadom ku komplikovanej politickej situácii), ale náš východný sused je geograficky súčasťou Európy. Keď sa tu objaví nový výrobca automobilov, môžeme ho teda považovať za európskeho a čo je domáce, to sa cení. Dnes sú ázijské automobilky dobíjajúce európsky trh schopné vyrábať skvelé autá za výborné ceny, dokonca aj športové a pozície európskych automobiliek sa môžu dostať do ohrozenia. Každá jedna značka, ktorá ponúkne inovátorský a zaujímavý model, môže teda prispievať k ďalšej konkurencieschopnosti domáceho autopriemyslu, ponúkať ľuďom prácu a vytvárať okolo seba množstvo subdodávateľských spoločností podporujúcich zdravú ekonomiku.

Ukrajinský elektromobil Himera-Q (2017)

Ukrajinský elektromobil Himera-Q (2017) na expozícii v Kyjeve

Auto s odhadovanou cenou 700-tisíc eur, akým je práve Himera-Q, síce nikdy nebude vyrábané masovo, určite by však nešlo o malú uzatvorenú manufaktúru. Uvažovalo sa, že by sa Himera-Q mohla zhotovovať v Barcelone, údajne firma zamestnala desať ľudí, ktorí postavili dva prototypy. Ale bez fotiek a akejkoľvek mediálnej propagácie. Plán je vyrábať desať kusov superšportov ročne, pričom prvé kusy pre zákazníkov by mohli byť dodané už v priebehu tohto roka. Či to však bude pravda, budeme musieť posúdiť neskôr.