Stále čakáme na spoločný športiak od BMW a Toyoty. Značky však majú rozdielne očakávania

Redakcia, 13.03.2018
BMW Z4 novej generácie už bolo nafotené, najnovšie informácie o spoločnom aute však nie sú priaznivé.

Je to už šiesty rok, čo motoristická verejnosť očakáva plody spolupráce medzi nemeckou značkou BMW a japonskou Toyotou. Ešte v roku 2012 tieto spoločnosti vyhlásili, že budú spoločne pracovať na športovom automobile, ktorý by sa priblížil aktuálnym modelom Toyota Supra a BMW Z4.

Ako uvádza poľský spravodajský magazín Gazeta, „jeden z hlavných inžinierov Toyoty“ povedal v rozhovore s novinármi, že práca na novej Supra ukázala rozdiely vo filozofii práce na oboch kontinentoch.

Spolupráca medzi BMW a Toyotou začala v roku 2012, pričom počas prvých dvoch rokov museli inžinieri a dizajnéri vypracovať spoločnú filozofiu práce. Nasledujúce dva roky uplynuli a zatiaľ sa plody tejto spolupráce neurodili. Každá strana chcela stavať auto podľa vlastnej vízie a potom prispôsobiť čo najviac riešení spoločnej platforme. V určitom okamihu sa však ukázalo, že oba projekty sa už priveľmi líšia, že nebude ľahké alebo dokonca možné stanoviť spoločné body projektov.

Maskované BMW Z4 2019 (spy fotky od carmagazine.co.uk)
Maskované BMW Z4 2019 (spy fotky od carmagazine.co.uk)

Na aktuálnom autosalóne v Ženeve Toyota predstavila koncept nového modelu Supra s odkazom na model GT86, BMW však nič v kontexte témy nezverejnilo. Neznamená to však, že by do dnešného dňa nič nepripravilo - koncom januára tohto roka zahraničný motoristický magazín carmagazine.co.uk zverejnil paparazzi fotografie maskovanej novej generácie roadstera BMW Z4, ktorý pristihol pri testoch spoločne s maskovanou Suprou.

Na fotografiách vyzerá nové Z4 vskutku dokončene, jedna fotografia dokonca umožňuje nahliadnuť aj do interiéru malého športového vozidla (pozrite sa do fotogalérie k tomuto článku).