ŽENEVA: Máme prvé fotografie! Toyota predstavuje novú generáciu modelov Auris a Aygo.

Toyota v Ženeve ukáže hneď dva nové modely.

PRVÁ SNÍMKA MODELU AURIS

Automobilka Toyota predstaví na 88. ročníku medzinárodného ženevského autosalónu tretiu generáciu modelu Auris s úplne novým dvojlitrovým agregátom, ktorý má slúžiť pre hneď niekoľko koncepcií hybridného pohonu. O novej generácii kompaktného hatchbacku zatiaľ viac informácií nemáme, na prvej fotografii však auto pôsobí dynamickým a moderným dojmom. Na detailnejšie snímky si budeme musieť ešte pár dní počkať.

TOYOTA V ŽENEVE (AURIS+AYGO)

AYGO PRINÁŠA EVOLUČNÉ ZMENY

Vo svetovej premiére sa predstaví taktiež nové Aygo, ku ktorému už máme aj prvé oficiálne fotografie. Model má priniesť nielen mladistvejší a agresívnejší vzhľad čelných partií, ale aj vylepšené jazdné schopnosti a ovládateľnosť v prospech väčšej zábavy za volantom. Súčasná Toyota Aygo, uvedená v roku 2014, priniesla spoločnosti Toyota v Európe v segmente A pozoruhodné úspechy. V roku 2017 bolo Aygo v Európe jedným z najpredávanejších modelov v segmente A, keď sa predalo viac ako 85 000 vozidiel a podiel v segmente dosiahol 6,6 %.

TOYOTA V ŽENEVE (AURIS+AYGO)

Nové Aygo si zachovalo svoj charakteristický vzhľad v podobe písmena „X“ v prednej časti vozidla, avšak pôvodná dvojrozmerná grafika bola prepracovaná do výraznejšej priestorovej podoby. Súčasťou výraznej prednej časti sú aj prepracované združené svetlomety v duchu dizajnového jazyka Keen Look so zabudovanými svetlami denného svietenia. Pri pohľade zboku nadväzujú na trojrozmernú prednú časť kryty zadných skupinových svetiel s novým tvarom, ktoré opticky prepájajú prednú a zadnú časť vozidla.

TOYOTA V ŽENEVE (AURIS+AYGO)

Pod kapotou nájdeme už dobre známy trojvalec s objemom 998 cm3 DOHC 12V s časovaním ventilov VVT-i. Výhodou jednotky je nový systém zdvojených vstrekovačov paliva, vyšší kompresný pomer, množstvo nových komponentov s nízkym trením, systém chladenia recirkulácie výfukových plynov (EGR) a vylepšený vyvažovací hriadeľ pre zníženie vibrácií pri voľnobežných otáčkach.

TOYOTA V ŽENEVE (AURIS+AYGO)

Motor teraz dosahuje max. výkon 53 kW (72 k) pri 6 000 ot./min. a krútiaci moment 93 Nm pri 4 400 ot./min. Nové Aygo zrýchli z 0 km/h na 100 km/h za priemerných 13,8 s a dosiahne maximálnu rýchlosť 160 km/h. Spotreba paliva klesla zo 4,1 na 3,9 l/100 km, čo predstavuje pokles úrovne emisií CO2 o 5 g/km na iba 90 g/km.

NOVÉ TECHNOLÓGIE

V duchu svojej vízie „Lepšia mobilita pre všetkých“ predstaví Toyota rovnako svoje súčasné aktivity smerované k maximálnemu rozšíreniu elektromobilov s batériovým pohonom, elektromobilov poháňaných palivovými článkami (FCEV), technológiu autonómneho riadenia a umelej inteligencie (AI).

Rad koncepčných modelov Concept-i Series plne využíva schopnosti autonómneho riadenia a umelej inteligencie. Zahŕňa tri elektromobily s batériovým pohonom. Každý bol navrhnutý pre potreby určitého typu užívateľov v rôznom prostredí.

Koncepčný model Toyota Fine-Comfort Ride skúma možnosti využitia technológie FCEV v rámci sériovej výroby priestranného prémiového sedanu s flexibilným usporiadaním. Toyota predstaví aj moderný pretekársky koncept, ktorý avizuje návrat ikonického športového vozidla Toyota.