Máme prvé fotky štvordverového Mercedesu AMG GT!

Redakcia, 21.02.2018
Už to nepotrvá dlho a na autosalóne v Ženeve sa 6.3.2018 odohraje premiéra nového Mercedesu. Model AMG GT Coupé a Roadster sa dočkajú súrodenca v podobe štvordverového kupé.

Áno, štvordverové kupé, to mohlo ešte pred niekoľkými rokmi pôsobiť takmer ako oxymorón, ale dnes je situácia iná. Automobilky majú tento koncept radi, zákazníci tiež a tak sa stretávame s pomerne peknou paletou špičkových automobilov s práve týmto karosárskym vyhotovením. Aby to nebolo priveľmi okaté alebo rozporuplné, niektorí výrobcovia tieto typy vozidiel označujú napríklad aj ako Gran Coupe, teda veľké kupé.

Dnes je vôbec najmenším štvordverovým kupé v ponuke Mercedesu model CLA, najväčším je kráľovské CLS. CLS sa sústreďuje na klientelu, ktorá je síce bonitná, ale nie je až tak špecifická. Tú, ktorú sa dá definovať presne a ktorej nebude až tak veľa, bude oslovovať až toto nové 4-dverové AMG GT Coupé.

Máme prvé fotky štvordverového Mercedesu AMG GT!

Ako uvádza Mercedes, nové karosárske vyhotovenie AMG GT sa testuje už teraz, na trasách zo závodu v Affalterbachu, cez okresne cesty a mesto až na pretekársky okruh. Výrobca hovorí o rôznorodých podmienkach, v ktorých sa novinka testuje, niekam do terénu však nové AMG GT istotne nepôjde. Rovnako ako jeho základový model AMG GT bude určený na kvalitné cesty a jeho úlohou bude poskytnúť predovšetkým potešenie zo športovej jazdy, v tomto prípade rozšírenej o ďalších dvoch pasažierov.

Prvé AMG GT zažilo svoj debut 9. septembra 2014. rám a karoséria sú vyrobené z hliníkových zliatín, kým veko batožinového priestoru je z ocele a kapota motora je z magnézia. Vpredu a vzadu je zavesenie s dvoma priečnymi ramenami s kovanými priečnymi trojuholníkovými ramenami.

Automobil poháňa vpredu uložený vidlicový osemvalcový motor s dvomi turbodúchadlami s kódovým označením M178. Výkon je prenášaný na kolesá zadnej nápravy prostredníctvom 7-rýchlostnej dvojspojkovej prevodovky AMG Speedshift s koncepciou transaxle. Verzia GT S má tiež elektronicky riadený samosvorný diferenciál.

Na výber je dnes až päť verzií tohto Mercedesu, z toho v prevedeniach Coupé a Roadster:
Mercedes-AMG GT (340 kW/462 koní)
Mercedes-AMG GT S (375 kW/510 koní)
Mercedes-AMG GT C Coupé (557 koní)
Mercedes-AMG GT C Roadster (557 koní)
Mercedes-AMG GT R (430 kW/585 koní)