Nový Citroën Berlingo je vonku! Páči sa vám?

Peter Orosz, 15.02.2018
Citroën Berlingo prináša viac komfortu a bezpečnostných asistentov.

Francúzska automobilka Citroën predstavila novú generáciu obľúbeného modelu Berlingo. Novinka je postavená na dobre známej platforme EMP2, ktorú v súčasnosti využíva hneď niekoľko modelov koncernu PSA. Technici zapracovali na ovládateľnosti a dokonca sa im podarilo zmenšiť aj polomer otáčania, vďaka čomu bude pohyb v úzkych uličkách o niečo jednoduchší.

Nový Citroën Berlingo je vonku! Páči sa vám?

Na výber budú dve rôzne verzie. Líšiť sa budú najmä rozmermi, pričom obe majú byť dostupné aj v sedemmiestnom vyhotovení. Kým základná verzia má na dĺžku zhruba 4,4 metra, Berlingo XL bude až o 35 centimetrov dlhšie. Vďaka absencii pohonu všetkých štyroch kolies bude podlaha v 2. a 3. rade úplne rovná. Lepšiu trakciu má zabezpečiť systém Grip Control, ktorý poznáme z iných modelov značky. Medzigeneračne si Berlingo polepšilo najmä v batožinovom priestore, ktorý sa v základnom usporiadaní zväčšil až o 100 dm3 na 775 dm3. V interiéri pritom nájdete ďalších 28 schránok s celkovým objemom 186 dm3. Ešte väčší priestor však ponúkne Berlingo XL, ktorého objem batožinového priestoru prekračuje hranicu 1050 dm3.

Nový Citroën Berlingo je vonku! Páči sa vám?

Pod kapotou nájdete preplňovaný benzínový motor 1.2 PureTech aj naftovú novinku 1.5 HDi s výkonom od 75 do 130 koní. Mnohých poteší prítomnosť nového osemstupňového automatu či lepšej šesťstupňovej manuálnej prevodovky. Spomenúť musíme aj nových strážnych anjelov v podobe 19 asistenčných systémov vrátane head-up displeja, adaptívneho tempomatu, elektrickej ručnej brzdy, parkovacej kamery/systému Top Rear Vision, systému Grip Control s asistentom pri zjazde z kopca Hill Assist Descent či kontroly stability prívesu.

Nový Citroën Berlingo je vonku! Páči sa vám?

Veľkú pochvalu si zaslúži vkusný interiér s veľkým 8“ dotykovým displejom podporujúcim najmodernejšie spôsoby prepojenia mobilného telefónu s autom prostredníctvom Apple CarPlay alebo Android Auto. O niečo horšie je na tom exteriér. Nevieme si pomôcť, ale predná časť nového Berlinga pôsobí „prilepeným“ dojmom a celok tak pôsobí neharmonickým dojmom.

Nový Citroën Berlingo je vonku! Páči sa vám?

Necháme sa však prekvapiť, ako bude novinka vyzerať naživo. Berlingo uvidíme už čoskoro na autosalóne v Ženeve, kde dôjde k oficiálnemu predstaveniu.