Nový Mercedes triedy C: Nové svetlá a interiér, vylepšená technika a združený displej

ERIK STRÍŽ, 14.02.2018
Modernizácia aktuálnej generácie populárneho sedanu a kombi nie je revolučná, ale vylepšuje to, čo už bolo na nadpriemernej úrovni.

Mercedes-Benz triedy C je úspešný projekt, o čom svedčia predovšetkým predajné čísla. Výrobca uvádza, že na celom svete sa ho v roku 2017 predalo viac ako 415 000 kusov, najviac v Číne, kde je v ponuke aj predĺžený variant sedanu.

Mercedes píše o novej céčke v superlatívoch, čo sa však reálne na vozidle zmenilo, sú detaily exteriéru, interiéru a nejaká tá užitočná technika. Predné svetlomety nadobudli novú vnútornú grafiku, čo bude ten najvýraznejší prvok, podľa ktorého rozlíšite céčku pred a po facelifte. Novinka je štandardne vybavená halogénovými svetlami a dennými LED pásmi. Za príplatok sú k dispozícii full LED svetlomety a prvýkrát sú v prípade céčky k dispozícii aj inteligentné svetlomety MULTIBEAM LED s diaľkovým svetlom s „ultra dosvitom“.

Nové sú aj laky, okrem novej striebornej bude k dispozícii aj smaragdová zelená. Sedan a kombi dostávajú v prípade zadného nárazníka novú spodnú časť; geometria, ozdobné prvky a koncovky výfukov závisia od výbavy a motorizácie.

Mercedes-Benz triedy C (facelift 2018)
Mercedes-Benz triedy C (facelift 2018)

Interiér a technika

Interiér sa dočkal vylepšení detailov, jeho celkový charakter výrobca ponechal zachovaný. Stretávame sa teda s tradičným ergonomickým usporiadaním ovládacích prvkov a s modernou interpretáciou luxusu. Matrioškový koncept dizajnu Mercedes zachováva nielen pri dizajne exteriéru, ale aj vo vnútri svojich áut: trieda C má niečo z áčka i niečo z esky.

Mercedes-Benz triedy C (facelift 2018)

Poteší, že funkcia Keyless-Go (bezkľúčový vstup a štart) je súčasťou základnej výbavy a že za príplatok je možné dokúpiť si združený palubný displej, ktorý nahradí tradičné dva tubusy s tachometrom a otáčkomerom. Na tomto displeji sa dá grafika zobrazovať v režimoch Klasický, Šport a Progresívny, má uhlopriečku 12,3 palca a rozlíšenie 1 920 x 720 pixelov. Ak si za tento módny a funkčný doplnok zákazník nepriplatí, dostane štandardnú analógovú palubovku s 5,5-palcovým farebným displejom.

Multimediálna obrazovka nad stredovou konzolou sa ponúka v dvoch veľkostiach. V kombinácii so systémom Audio 20 má 7 palcov a 960 x 540 pixelov, za príplatok v rámci výbavy Command 10,25 palca a rozlíšenie 1 920 x 720 pixelov.

Mercedes-Benz triedy C (facelift 2018)

Na volante sa okrem mechanických tlačidiel (a je ich naozaj dosť) nachádzajú aj dotykové plochy, podľa Mercedesu ich ovládanie pripomína smartfón. Dotyková plocha je aj na dosah pravej ruky na ovládači multimediálneho systému, ktorý by si neznalý používateľ mohol zmýliť s pákou automatickej prevodovky.

Modernizáciou prešli aj asistenčné jazdné systémy, v niektorých situáciách dokáže Trieda C jazdiť aj čiastočne automatizovane. V sériovej výbave je rozšírený aktívny asistent brzdenia, zlepšené kamerové a radarové systémy dokážu predvídať na vzdialenosť až 500 m, z toho 90 metrov v 3D, prítomné sú vylepšené funkcie aktívny asistent zmeny jazdného pruhu a aktívny asistent núdzového zastavenia, samozrejmosťou je adaptívny tempomat DISCTRONIC.

Mercedes-Benz triedy C (facelift 2018)

Ponuka motorov, verzií a mimoriadnych výbav ostáva zachovaná, vo balíku AMG Line sa však diamantová maska chladiča stala súčasťou štandardnej výbavy.