Presne pred 120 rokmi sa stala prvá nehoda auta s úmrtím vodiča

Redakcia, 13.02.2018
Vôbec prvú smrteľnú dopravnú nehodu, pri ktorej zahynul vodič, história zaznamenala presne 12. februára 1898. Ale nič nie je úplne presné, ani história.
Historická fotografia autonehody spracovaná do farby (Ilustračná fotografia) | Zdroj: Sava´s Place

Historická fotografia autonehody spracovaná do farby (Ilustračná fotografia) | Zdroj: Sava´s Place

42-ročný Henry Linfield vyrazil z Londýna do Brightonu na svojom aute aj spoločne s 18-ročným synom. Síce sa už nezachovalo, o aký typ auta išlo, ostatné okolnosti sú ale dobre popísané - a na dnešné pomery trocha úsmevné. Keď otec so synom schádzali z kopca v londýnskej ulici Russel Hill, automobil sa rútil podľa dobových záznamov „závratnou rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu“. A stalo sa to, čo sa stáva vždy - práve v tej chvíli zlyhali brzdy, vozidlo sa stalo neovládateľným a narazilo do stromu.

Syn po náraze vyletel von auta a takmer nič sa mu nestalo, Linfield zostal zakliesnený vo vraku s rozmliaždenou nohou. Tu nachádzame ten sporný bod histórie, ktorý podľa mnohých nepochybne túto udalosť nerobí tým pravým okamihom smrteľnej nehody vodiča. Linfield bol totiž z nabúraného auta vyslobodený a odvezený do nemocnice, kde mu nohu museli amputovať. Koncom 19. storočia však neboli nemocnice a služby natoľko vyspelé, aby vedeli človeku skutočne pomôcť a Linfield zomrel v dôsledku samotnej operácie na druhý deň po nehode. Ide o prvého vodiča automobilu, ktorý zomrel v dôsledku nehody, hoci nie priamo pri nej.

Vôbec prvá smrť spôsobená automobilom: zomrela pri nej žena

Stalo sa to v lete a za okolností, ktoré sú dnes takmer nepochopiteľné. 17. august 1896 je ten dátum, ktorý nadobro stanovil každodennú realitu moderného sveta. Kolízia istej Bridget Driscollovej s automobilom značky Roger-Benz mala za následok jej smrť. Udalosť sa, prekvapivo, odohrala takisto v Londýne.

Bridget Driscollová je prvým človekom, ktorý zomrel v dôsledku nehody s automobilom (17. august 1896) (foto: WIkimedia Commons)

Bridget Driscollová je prvým človekom, ktorý zomrel v dôsledku nehody s automobilom (17. august 1896) (foto: WIkimedia Commons)

Bridget prechádzala cez cestu popri budove Crystal Palace v Londýne, keď zbadala automobil idúci rýchlosťou asi 6 km/h. Áno, šesť kilometrov za hodinu, ale v tom čase bola maximálna povolená rýchlosť automobilov iba 23 km/h. Rútiaci sa automobil, jej šok a nepozornosť vodiča dali za vznik nehody, pri ktorej Bridget utrpela poranenia hlavy so smrteľnými následkami.

Vodičom automobilu značky Roger-Benz bol Arthur Edsell, ktorého meno sa do histórie zapísalo čiernymi písmenami.

Prvé ukradnuté auto na svete: Peugeot s výkonom 3,75 koní z roku 1896 (foto: Pinterest)

Prvé ukradnuté auto na svete: Peugeot s výkonom 3,75 koní z roku 1896 (foto: Pinterest)

Prvé kradnuté auto bol Peugeot

V presne rovnakom roku svet spoznal aj historicky prvú udalosť svojho druhu, ktorá je dnes pomerne bežná: v júni 1896 bolo vo Francúzsku ukradnuté prvé motorové vozidlo. Auto Peugeot vo vlastníctve Barona de Zuylena prešlo opravou a počas toho, ako sa čakalo na príchod vodiča, ho ktosi z dvora ukradol. Vidieť v tej dobe automobil však nebolo tak bežné, preto sa kradnutý Peugeot sa našiel veľmi rýchlo, dokonca aj zlodejom.