Head-up displej: V minulosti nástroj na zabíjanie, dnes pomocník
Head-up displeje (HUD) sa už dostali aj do áut, ktoré nepovažujeme za prémiové. Sú to šikovné pomôcky, vďaka ktorým môže vodič venovať pozornosť vozovke a neobracať pohľad na palubovku. V minulosti to však určite nebol taký pomocník, ktorý by mal zvýšiť bezpečnosť – jeho uplatnenie bolo výlučne vojenské.
Vydané Text: Redakcia
Head-up displej na čelnom skle BMW radu 7 s navigačnými pokynmi
Vojenské technológie určené na účinnú likvidáciu nepriateľa sa dostávajú do automobilov už niekoľko rokov. Ich úloha je však presne opačná. Namiesto zabíjania zvyšujú bezpečnosť na cestách a stávajú sa súčasťou príplatkovej výbavy aj cenovo dostupnejších áut.
Začiatky tejto technológie sa datujú do šesťdesiatich rokov minulého storočia. Vo vojenských lietadlách a vrtuľníkoch mali za cieľ minimalizovať informačné preťaženie pilota tým, že priamo v jeho zornom poli na čelnom skle sústreďovali najdôležitejšie informácie, potrebné na rýchlu reakciu. Ak ste videli napríklad film Top Gun, viete o čom je reč.Pôvodná grafika head-up displejov používaných v armáde
Prvým osobným automobilom s technológiou head-up displeja sa v roku 1988 stal Oldsmobile Cutlass Supreme
Head-up displej na čelnom skle BMW radu 7, zobrazenie aktuálnej rýchlosti
Head-up displej vyrobený z mobilu pomocou aplikácie Sygic
Head-up displej z mobilu
Existujú riešenia, ktoré umožňujú vytvoriť head-up displej napríklad aj z obyčajného mobilu. Napríklad taká slovenská navigácia Sygic ponúka funkciu HUD, kedy sa displej začierni a svetlými symbolmi sú zobrazené iba navigačné pokyny a vybrané údaje o jazde. Mobil si v tomto režime položíte na palubnú dosku priamo pred seba tak, aby sa na čelnom skle odrážal displej telefónu. Cez deň to nie je veľmi praktické, pretože sa vám do čelného skla odráža celý telefón, ale za šera a večer je výsledný efekt naozaj pôsobivý.
Inzercia