Strešný airbag: Konečne odpoveď na otáznu bezpečnosť presklených striech?

ERIK STRÍŽ, 15.01.2018
Značka Hyundai vyvíja strešný airbag, ktorý sa nafúkne za 0,8 sekundy. Môže pomôcť vtedy, keď sa automobil so strešným oknom prevráti na strechu.

Aj keď ide iba o prototyp, už dnes Hyundai požiadal o registráciu 11 patentov, ktoré s novou technológiou súvisia.

Kórejská automobilka to myslí vážne. Dodnes je problematika bezpečnosti šíberov a panoramatických striech otázna a práve Hyundai môže byť tým výrobcom, ktorý vo veci spraví jasno.

Panoramatické presklené strechy a strešné okná sú tŕňom v oku mnohých ľudí, ktorí pri nákupe nového auta zvažujú jeho bezpečnosť. Neukazuje sa, že by boli problémom, veď aj autá s presklenými strechami dostávajú v testoch EuroNCAP plný počet hviezdičiek, eventuálne riziko sa však s nezakrytou strechou nesie vždy.

Strešný airbag Hyundai, prototyp 2018

Ilustračná fotografia, panoramatická strecha v Renault Espace (foto: Autoviny.sk/Erik Stríž)

V krajnom prípade ide o situácie, kedy sa sklo roztriešti a môže zraniť pasažierov, prípadne nepripútaní pasažieri môžu pri kotúľaní sa auta vypadnúť von. To by sa im zrejme stalo aj bez strešného okna (ako vidíme na mnohých videách, kde ľudia „vyletia“ cez čelné alebo zadné okno), ale vždy je lepšie riziká a hrozby obmedzovať na minimum.

Strešný airbag Hyundai, prototyp 2018

Hyundai navrhol taký strešný airbag, ktorý sa rozprestrie po celej šírke aj dĺžke strešného okna z vnútornej strany interiéru. Pasažier je tak chránený pred úlomkami skla, pred inými predmetmi vnikajúcimi do interiéru a nafukovacia plocha bráni aj vypadnutiu samotného pasažiera. Tento špeciálny veľkoformátový airbag sa dokáže nafúknuť v priebehu 0,8 sekundy, čo je dlhší čas ako pri štandardných hlavových airbagoch.

Kedy a či vôbec sa nový typ strešného airbagu dostane do sériovej výroby a príplatkovej výbavy, zatiaľ nevieme.

VIDEO: Test strešného airbagu v spomalenom zábere