Úplne nová VW Jetta: nižšia cena, digitálna palubovka, náladové osvetlenie a dizajn podobný Arteonu!

ERIK STRÍŽ, 15.01.2018
AKTUALIZOVANÉ 16/1/2018: Na novú Jettu sme čakali dlho. A ešte si aj počkáme - najprv sa predaje spustia v USA, potom príde na rad aj Európa.

Ak sa vám páčia kompaktné sedany, potom budete z novej Jetty priam vo vytŕžení! Veď novinka preberá dizajnové prvky z veľkého štvordverového kupé Arteon, má krásny interiér s digitálnou palubovkou a ambientným osvetlením, panoramatickú strechu, LED svetlá a stojí na modernom koncernovom podvozku MQB.

Kľúčové info k novému VW Jetta (modelový rok 2019):

 • stojí na ľahkom podvozku MQB;
 • podporuje digitálnu palubovku Virtual Cockpit display;
 • je širšia, vyššia a dlhšia, zväčšil sa rázvor kolies;
 • predaj sa spúšťa v USA, neskôr v roku Európe;
 • cena pre USA je nižšia ako u odchádzajúcej generácie;
 • v Európe bude zdieľať motory a prevodovky s novým Golfom;
 • ponúkne farebne nastaviteľné osvetlenie interiéru a LED svetlá;

Volkswagen Jetta (2018)
Volkswagen Jetta (2018)

Za celú dobu existencie modelu Jetta (od 1979) sa ho predalo viac ako 17 miliónov kusov, z toho 3,2 milióna na severoamerickom trhu. Tam je Jetta mimoriadne populárna a hoci figuruje aj v slovenskej ponuke Volkswagenu, nové kusy na našich cestách nevídame tak často. Respektíve možno aj áno, ale aj tie nové vyzerajú už trocha zastaralo. Nová Jetta je naozaj krásna a pútavá, má šancu opäť podporiť záujem o kompaktné sedany. Avšak nie u nás - do Európy novinka vôbec nezamieri, bude určená iba pre Ameriku!

Nová Jetta stojí na podvozkovej platforme MQB, ktorú Volkswagen využíva naprieč širokým spektrom modelov, typov automobilov a značiek. Pre sedan to bude znamenať generačné zníženie hmotnosti a veríme, že aj pozitívny vplyv na jeho dynamiku a jazdné vlastnosti. Nová Jetta bude tiež širšia a vyššia, rázvor kolies vzrástol z 265,2 na 268,5 cm.

Volkswagen Jetta (2018)
Volkswagen Jetta (2018)

Volkswagen Jetta novej generácie ponúkne aj pomerne bohatú výbavu bezpečnosti, napríklad: upozornenie na hroziacu zrážku a automatické brzdenie (Front Assist), sledovanie slepého uhla, funkciu Rear Traffic Alert, adaptívny tempomat s možnosťou doplnenia o funkciu úplného zastavenia a rozbehnutia sa, automatické diaľkové svetlomety a upozornenie na opustenie jazdného pruhu.

V USA nová Jetta debutuje s jedným benzínovým motorom 1.4 TSI s výkonom 147 koní a maximálnym krútiacim momentom 249 Nm. Štandardom je manuálna prevodovka a pohon predných kolies. Za príplatok si Američania môžu vybrať 8-stupňovú automatiku. Počas prezentácie oznámila skoré spustenie predaja variantu Jetta GLI so silnejším motorom.

Na európskom a našom trhu bude Jetta zdieľať motory a prevodovky s Golfom.

Cena na americkom trhu bude prekvapivo nižšia ako u odchádzajúcej generácie, najmenej však 18 545 amerických dolárov. O cenách na európskom trhu zatiaľ nevieme nič, avšak pochybujeme, že by bola nižšia ako cena odchádzajúcej verzie. U nás sa Jetta dopredáva za ceny od 15 330 € (platí pre verziu Jetta 1.2 TSI BlueMotion Technology 6st. manuál 77 kW) a vyššie.