6 dôvodov, prečo je Hyundai Kona jedným z najlepších mestských SUV na trhu!

Peter Orosz, 13.01.2018
Nie všetky mestské SUV sú rovnaké!

DIZAJN

V súčasnosti chcú byť ľudia nielen originálni, ale najmä viditeľní na verejnosti či medzi priateľmi. Bežné SUV však nie sú natoľko zaujímavé a nápadité, aby otáčali hlavy okoloidúcim, a preto individualisti oceňujú vzostup mestských SUV, ktoré boli navrhnuté tak, aby zaujali. Aj medzi nimi však nájdeme zopár kúskov, ktoré posúvajú hranicu originality ešte ďalej. Kona do tejto kategórie nepochybne patrí a počas testu sme od ľudí dostávali kladné hodnotenia týkajúce sa vzhľadu.

Kona

MOTOR

Mnohí výrobcovia umiestňujú do áut tejto kategórie motory s priemerným výkonom, ktoré preberajú od malých hatchbackov. Pod kapotou modelu Kona však nájdeme aj preplňovaný benzínový turbomotor 1.6 T-GDI s výkonom až 130 kW (177 k) a sedemstupňovú automatickú prevodovkou DCT, vďaka ktorej dokáže Hyundai zrýchliť z 0 – 100 km/h za 7,9 sekundy!

Kona

POHON 4X4

Silnejší agregát je navyše štandardne dodávaný s pohonom všetkých štyroch kolies. Na túto dôležitú súčasť každého SUV pritom zabúdajú mnohé automobilky, ktoré 4x4 nemajú v ponuke. Niektorí výrobcovia sa spoliehajú na rôzne elektronické nastavenia trakčného systému, no tie sú v ťažších podmienkach úplne bezmocné.

Kona

JAZDNÉ VLASTNOSTI

Podvozok nepochybne patrí k prednostiam tohto auta. Inžinieri sa rozhodli Konu postaviť na úplne novom základe s viacprvkovou zadnou nápravou. Podvozok tak poskytuje nadštandardnú stabilitu a jazdné vlastnosti.

Kona

BEZPEČNOSŤ

Nedávny nárazový test organizácie Euro NCAP auto zvládlo na plných päť hviezdičiek. Kona vyniká najmä v ochrane dospelých cestujúcich, no na samotnom výsledku sa podpísala aj vysoká úroveň aktívnej bezpečnosti.

Kona

KOMFORT

Vo výbave nechýbajú ani hračky, ako napríklad automatická klimatizácia, vyhrievaný volant, tempomat či LED svetlomety. Nás však zaujali pohodlné predné sedadlá s veľmi dobrou oporou chrbtice a mäkkou hlavovou opierkou. Aj vďaka nej sme zvládli cestu z Bratislavy do Košíc bez nutnosti navštíviť ortopédiu. K zaujímavým detailom v interiéri tiež nepochybne patria štandardne dodávaný čierny strop a zaujímavá kombinácia materiálov na palubnej doske.

Kona

Plnohodnotný redakčný test modelu Kona nájdete v aktuálnom vydaní časopisu Auto Motor a Šport!