Ford sa musel inšpirovať Ikeou (?) V kufri používa papierovú lepenku namiesto plastu

Redakcia, 09.01.2018
Správne spracovaný papier unesie až 100-násobok svojej hmotnosti. Poschodie kufra v EcoSporte preto zvládne až 300 kg náklad.

Papierové police s dizajnom inšpirovaným včelím plástom vie uniesť veľké váhy. Používa sa aj na výrobu stolov a nábytkov.

Je to vec, o ktorej sa často nehovorí. Málokedy sa pri testoch automobilov zameriavame na to, ako kvalitne sú spracované kryty a police v batožinovom priestore. Pritom platí, že ak má auto dvojité dno, toto poschodie (či ak chcete policu) musí zvládať pomerne vysokú záťaž.

Značka Ford práve zverejnila video, na ktorom poukazuje na to, z akého materiálu pripravila policu v kufri. Je z papiera. Ten vie byť vraj pevnejší ako oceľ, ak sa správne navrhne a spracuje.

Tajomstvom vysokej nosnosti papiera je jeho spracovanie do dizajnu, ktorý kopíruje včelie plásty. Štruktúra „honeycomb“ dokáže uniesť až 100-násobok svojej hmotnosti, takže ak samotná polica váži tri kilogramy, je schopná zvládnuť záťaž až 300 kilogramov. Možno to neznie až tak úžasne, ale keď auto občas používate aj ako dodávku, ktorou vozíte domov nákup z Hornbachu a OBI, rozumiete týmto číslam.

Ako uvádza Ford vo svojej tlačovej správe, polica „bola vyvinutá pre úplne nové SUV Ford EcoSport a slúži na skrytie cenností, ktoré môžu byť krehké.“ Ako vidíme na videu, myslel tým napríklad aj obyčajné vajíčka.

Rovnaká štruktúra papiera sa používa v moderných nábytkoch, napríklad tých značky IKEA. Majú vysokú odolnosť a hoci sa nevyrovnajú masívnemu drevu, vedia ho celkom dobre imitovať - avšak s nepomerne nižšou hmotnosťou. Aj ten stôl, na ktorom máte položený počítač, je možno vyrobený práve z tohto materiálu, ktorý je možné vyrábať aj z recyklovaného papiera.