Na zvýšenie platov tlačia aj poľskí zamestnanci Volkswagenu, štrajk zatiaľ nechcú

ERIK STRÍŽ, 17.11.2017
Inšpirovali sa Slovákmi? Odbory aj zamestnanci žiadajú pomerne veľké zvýšenie platov a ďalšie bonusy.
Volkswagen logo, ilustračná fotografia

Volkswagen logo, ilustračná fotografia | Zdroj: Oficiálne fotografie

Koncom júna sme informovali o tom, že slovenskí zamestnanci bratislavského výrobného závodu Volkswagen štrajkujú za zvýšenie platov.

Pre vytrvalosť odborov a opodstatnenosť ich nárokov sa nakoniec podarilo zamestnancom vybojovať lepšie platové podmienky. Prípad moderných odborov vo Volkswagene je príkladom toho, že postaviť sa za zamestnancov má zmysel a lepšie podmienky sa dajú dohodnúť takmer vždy.

So svojím bojom o lepšie finančné ohodnotenie teraz prichádzajú aj Poliaci. Poľskí zamestnanci nemeckého koncernu minulú nedeľu dokonca zorganizovali verejné vystúpenie, že majú záujem o vyššie platy.

Vyjednávanie prebieha, zatiaľ bez výsledku

Odborové zväzy Solidarity koncernu Volkswagen v Poznani už niekoľko týždňov jednajú s vedením spoločnosti na lepších pracovných podmienkach. V auguste predložili zástupcom nemeckého koncernu jedenásť návrhov, z nich medzi najdôležitejšie patrí zvýšenie základného platu o 1000 poľských zlotých (235,80 eur) v hrubom, vyššie bonusy, príspevky k mzde a nové zmluvy pre zamestnancov agentúry pre dočasné zamestnanie.

Prvé stretnutie zástupcov odborov s vedením spoločnosti sa uskutočnilo začiatkom septembra, ale odvtedy sa nedosiahla žiadna dohoda. Predstavitelia Volkswagenu uviedli, že požiadavky odborov boli príliš vysoké.

Odbory preto minulú nedeľu zorganizovali akciu, na ktorej mali požiadavky na koncern podporiť aj samotní zamestnanci a prezident celoštátnych odborov Piotr Duda.

Volkswagen Poznań vyrába autá v troch poľských závodoch - v Antoninke, Swarzędzi a Białężyce. Odbory a zamestnanci tvrdia, že finančné ohodnotenie by malo zodpovedať nárastom produkcie. Zároveň však tvrdia, že nechcú ísť do štrajku.