V čom vidí budúcnosť Toyota? Na elektromobily zabudnite!

Peter Orosz, 08.11.2017
Budúcnosť nemusí byť jednofarebná!

Orientovať sa výhradne na elektromobily je tak trochu krátkozraké. Vývoj ide dopredu neskutočným tempom a s najväčšou pravdepodobnosťou ešte niekoľkokrát otočí smerovanie automobiliek.

V čom vidí budúcnosť Toyota? Na elektromobily zabudnite!

Toyota si navyše myslí, že vo svete je miesto pre rôzne druhy alternatívnych pohonov. Tak ako aj dnes máme na výber medzi benzínom, naftou či plynom, v budúcnosti bude prebiehať súboj medzi elektromobilmi a palivovými článkami. Kým elektromobily sú podľa Toyoty vhodné do mesta, palivové články budú využívať väčšie vozidlá na dlhšie vzdialenosti. Vodíkové automobily však Japonci považujú za najideálnejšie. Proces tankovania totiž nie je dlhší ako pri spaľovacích autách, ponúknu 600 kilometrový dojazd a palivo je možné vyrobiť takmer z čohokoľvek, aj z exkrementov!

V čom vidí budúcnosť Toyota? Na elektromobily zabudnite!

V súčasnosti má automobilka v ponuke jediný sériovo vyrábaný automobil na vodík s názvom Mirai (v preklade „budúcnosť“). Ten sa predáva len na niektorých trhoch, pretože vo svete je minimálna sieť čerpacích staníc. Krajiny sa totiž zameriavajú hlavne na elektromobilitu, na ktorú môžu uplatniť veľké množstvo dotácií. Cena vodíkových automobilov sa ale do roku 2025 má priblížiť hybridným automobilom, čím sa nepochybne zvýši záujem o tento druh pohonu a štáty ho tým pádom už nebudú môcť ignorovať. Čo si o palivových článkoch myslíte vy?