Budúcnosť dopravy? Takto budeme obchádzať tie šialené dopravné zápchy!

ERIK STRÍŽ, 31.10.2017
VIDEO: Je to pomerne lacné, efektné a extrémne adrenalínové. Čo viac by sme mohli chcieť?

Istý Tom Morgan mal predstavu o tom, že sa nechá vyniesť do vzduchu pomocou héliových balónov. Zrejme to videl v animovanej rozprávke UP! a páčilo sa mu to natoľko, že sa rozhodol princíp vynesenia do výšky zrealizovať aj v reálnom svete.

Ak by ste očakávali, že na vynesenie jedného človeka do nebezpečnej výšky stačí iba niekoľko héliových balónov, boli by ste na omyle. Bola ich potrebná rovná stovka a rozhodne svojím objemom prevyšovali bežné balóny, ktoré sa rozdávajú deťom na verejných vystúpeniach politikov a v mekdonaldoch.

Za dve hodiny letu Morgan preletel vzdialenosť 24 kilometrov a dosiahol maximálnu výšku až 2,5 kilometra. To sú úctyhodné čísla, najmä po zistení skutočnosti, že sedel v nezabezpečenej rozkladacej stoličke, akú používajú rybári. Navyše bez padáka, ktorý by mohol byť aspoň ako-takou útechou v prípade, že by sa väčšia časť balónov poškodila počas letu.

Takže ako obísť tie šialené dopravné zápchy, ktoré sú každé ráno vo väčšine väčších slovenských miest? Nafúkať balóny, zložiť rybársku stoličku a „vzhůru do oblak!“ Jedine, že by ste sa neuspokojili s nízkou bezpečnosťou a priemernou rýchlosťou 12 km/h :(