Toyota končí s naftovými motormi, trend ukazuje jasným smerom

ERIK STRÍŽ, 28.10.2017
Značka Toyota bude zrejme prvým veľkým automobilovým koncernom, ktorý dá nafte zbohom. Trend je neúprosný a nejde v ústrety naftovým motorom.
Test Toyota Yaris 1.5 Hybrid e-CVT Selection 2017 (foto: Erik Stríž/redakcia)

Japonský výrobca neustále mení ceny benzínových motorov a hybridných pohonov už niekoľko rokov. Vývoj v posledných rokoch zreteľne naznačuje, že pred kapotou áut od Toyoty už neuvidíme žiadnu naftovú pohonnú jednotku. Počiatok tohto vývoja nachádzame niekoľko rokov dozadu, keď Toyota do svojich vozidiel začala montovať pohonné jednotky navrhnuté koncernom BMW pre modely Auris a Avensis. Od tej doby sa v ponuke výrobcu neobjavil žiadny nový naftový motor.

Podľa poľského denníka Moto Didier Leroy, viceprezident značky, zdieľal s novinármi pochybnosti o budúcnosti nafty. Dodal, že japonská spoločnosť neuvedie s takým motorom už žiadny nový model. Dobrým príkladom je nový Yaris - už nie je bežnému zákazníkovi k dispozícii s naftovým agregátom. Takéto vozidlá môžu byť objednané iba pre flotily a na vybraných trhoch. Odstúpenie od maloobchodného predaja naftových Yarisov je vskutku odvážny krok, keďže ​​trhový podiel Yarisu v Európe je až 25 percent.

Toyota sa zameriava na podporu hybridnej technológie. Jedným z ťažších rozhodnutí pre výrobcu vraj bolo zanechať naftovú verziu modelu C-HR aj napriek tomu, že ju zákazníci a predajcovia oceňovali. Japonci si skrátka zvolili dlhodobú stratégiu a snažia sa presvedčiť zákazníkov, že hybridný pohonný systém je najlepšou voľbou.

Toyota sa síce odvracia od naftových motorov, ale stále ponúka modely, ktoré bez tohto pohonu skrátka existovať nemôžu: Land Cruiser, Hilux či dodávku Proace. Na Slovensku sa naďalej v naftovej verzii predáva aj Corolla, najpredávanejšie auto sveta či Auris.