Vedeli ste, že aj Japonci majú svoj Rolls-Royce? Vyrába ho Toyota!

Peter Orosz, 06.10.2017
Luxus po japonsky!

O Toyote Century ste s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nepočuli. Tento model sa však v Japonsku vyrába už od roku 1967! Ide o vlajkovú loď značky Toyota, ktorá na ostrovoch konkuruje tým najluxusnejším značkám! Zaujímavé tiež je, že za posledných 50 rokov sa vystriedali len dve generácie a tú tretiu uvidíme na najbližšom autosalóne v Tokiu.


Nová generácia ostane verná tradíciám predchádzajúcich modelov hlavne po dizajnovej stránke. Z niektorých uhlov nám Century pripomína Rolls-Royce Phantom. Môžu za to obdĺžnikové predné svetlomety, na chróm bohatá mriežka chladiča či výrazný C-stĺpik. Aj keď navonok pôsobí novinka ako retro výstrelok, ponúkne najmodernejšie technológie. Zatiaľ automobilka nezverejnila všetky detaily. Vieme ale o LED adaptívnych svetlometoch, špeciálne vyladenom odpružení či o systéme, ktorý redukuje okolité zvuky.


O dokonalý komfort sa v zadnej časti postarajú dve samostatné sedadlá oddelené centrálnou opierkou. V nej nájdete aj veľký LCD displej, pomocou ktorého je možné nastaviť sedadlá či ovládať klimatizáciu a zvukový systém. Pasažierom poslúžia aj výklopné stolíky či svetlo na čítanie. Century má pod kapotou poctivý päťlitrový osemvalec, ktorý už ale kombinujú aj s hybridnou technológiou. Ďalšie technické údaje zatiaľ automobilka nezverejnila. Toyota však tvrdí, že nová generácia má ponúknuť najnižšiu spotrebu vo svojej triede.