Naše autá sú špinavé! Na volante máme viac baktérií ako na záchode.

Peter Orosz, 18.09.2017
Prieskum ukázal, že sa nevieme postarať o čistotu v našich autách.

Odborníci zistili, že v priemere čistíme interiér len raz za 2 roky. Bežne ale doma vysávame a upratujeme každý týždeň. Kabína sa pritom stáva zdraviu nebezpečným miestom zhruba po roku neustáleho užívania.


Je pritom úplne normálne, že za volantom častokrát konzumujeme jedlo, nápoje a používame rôzne prípravky. Občas si tiež zakašleme či kýchneme. Nemôžeme sa potom čudovať, že sa na volante alebo radiacej páke vyskytuje až 800 baktérií na centimeter štvorcový. Pre porovnanie, na bežnej záchodovej miske nájdeme zhruba 80 baktérií na centimeter štvorcový. Ešte vám nie je zle? Určite bude, keď sa dozviete, že medzi ne patria aj stafylokoky, ktoré spôsobujú problémy s črevami a kožné vyrážky. Nechýbajú ani baktérie Bacillus cereus či E Coli, ktoré môžu tiež spôsobiť nevoľnosť a hnačku.


Je preto veľmi dôležité pravidelne pretierať špeciálnymi utierkami aspoň tie časti, s ktorými prichádzame najčastejšie do styku. Tým myslíme hlavne volant, radiacu páku, kľučky dverí, výduchy klimatizácie či koberce. Nemali by ste zabúdať ani na kabínový filter.