TVR je konečne späť! Model Griffith ponúkne atmosférickú V8čku a 500 koní.

Peter Orosz, 08.09.2017
Nové TVR dalo prednosť tradičným hodnotám!

Na nový model tejto značky sme čakali niekoľko rokov. Podľa prvých fotografií a parametrov ale môžem s kľudným svedomím prehlásiť, že to čakanie stálo za to! Automobil predstavili len pred pár hodinami na akcii Goodwood Revival, kde na seba rozhodne strhlo všetku pozornosť.


Griffith má 4,314 mm na dĺžku, 1,850 mm na šírku a len 1,239 mm na výšku. Veľkostne tak najbližšie pasuje k Aston Martin V8 Vantage. TVR je však stále kompaktnejšie ako Porsche 911 alebo Jaguar F-Type. Auto navyše nie je len malé, ale aj pomerne ľahké. Celkovú hmotnosť sa vďaka uhlíkovým vláknam podarilo stlačiť pod 1,250 kg, čo je veľmi slušná hodnota.


Dizajn je pre túto značku typicky uletený. Mne osobne veľmi nesadol zvláštny úškrn prednej masky. Inžinieri posunuli kabínu takmer úplne dozadu, čo prispelo k dosiahnutiu ideálneho rozloženia hmotnosti 50:50. Za zmienku stojí aj vydarená zadná časť, kde dominujú zaujímavo riešené LED svetlomety a elegantné prítlačné krídlo.


Hviezdou večera je ale motor. Ide o 5-litorvý atmosférický osemvalec Cosworth s výkonom 500 koní. Celý výkon sa navyše prenáša cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku na zadnú nápravu. Ručička tachometra dokáže prekročiť 320 km/h, presnú maximálnu hodnotu však nepoznáme. Zatiaľ neznámy je tiež čas zrýchlenia z 0 na 100 km/h. Na viac detailov si tak budeme musieť ešte počkať. Výroba oficiálne začne koncom budúceho roka a prví zákazníci tzv. "Launch Edition" si musia pripraviť 90 000 libier.