KIA sa nadobro mení, jej Proceed pokračuje v šľapajách Stingeru

Redakcia, 08.09.2017
(+FOTO DETAILOV) Koncept KIA Proceed zažije svoju premiéru vo Frankfurte nad Mohanom na IAA 2017 a ukáže smer, ktorým sa bude uberať aj populárny hatchback Cee’d.

Vedeli ste, že európske dizajnové centrum značky KIA sa nachádza iba pol kilometra od výstaviska, na ktorom sa už budúci týždeň udeje jeden z najvýznamnejších starokontinentálnych autosalónov? KIA zrejme ušetrí veľké peniaze za dopravu tohto konceptu, ktorý by mal byť podľa jej vlastných slov predobrazom budúcich generácií populárneho modelu Cee’d.

Proceed koncept má výrazne dynamické črty, pôsobí prémiovým dojmom a hoci nadväzuje na aktuálny Cee’d niektorými detailmi, predstavuje ho v celkom novej forme. Môže byť aj ľudové auto expresívne, emotívne, výrazné a na prvý pohľad luxusné? Áno, môže, Proceed je avantgardou takejto budúcnosti. Blízkej budúcnosti, je potrebné dodať.KIA svoj nový koncept označuje ako hatchback, avšak pri pohľade na jeho siluetu z profilu by sme nepochybne mohli uvažovať aj o iných typoch karosérie. Automobil je dlhý, má nízky postoj so širokým rozchodom kolies, koncept stojí na až 20-palcových diskoch so 6-lúčovým dizajnom.

Pútavý je tiež prvok, ktorý KIA nazvala „Luminline“. Ide o osvetlenú siluetu presklenia kabíny, čo možno nemá význam z pohľadu bezpečnosti a komfortu, vytvára však krásny efekt. Nespomíname si, že by sme takýto prvok niekedy predtým videli v inom automobile a súdime, že za mantinely konceptu nepreskočí a tak skoro sa príplatkovou výbavou sériovo vyrábaných vozidiel nestane.Koncept Proceed pokračuje v šľapajách modelu Stinger, ktorého predstavenie bolo pre mnohých veľkým prekvapením a uvedením značky do celkom novej kategórie automobilov. Športovo orientovaný sedan sa ukázal ako veľmi schopný konkurent aj pre prémiových výrobcov a Proceed by mohol naznačovať nový smer, ktorým by sa uberali rodinné hatchbacky.Premiéra konceptu KIA Proceed sa udeje na autosalone vo Frankfurte IAA 2017 v hale 9 už v utorok 12. septembra 2017 - a my z Auto Motor a Šport budeme pri tom!