Už aj Daimler tlačí naftu do úzadia, ponúkne bonus za jej výmenu

ERIK STRÍŽ, 06.09.2017
Napríklad výmenou nafťáku za elektrický Mercedes môže zákazník ušetriť viac ako 12-tisíc eur.


Daimler rozbieha aj na Slovensku novú kampaň, ktorá poteší všetkých tých, ktorí zvažujú výmenu svojho staršieho naftového auta akejkoľvek značky.

Slovenské zastúpenie koncernu Daimler, ktorý zastrešuje aj značky ako Mercedes-Benz a Smart, uvádza plánované bonusy za nákup nových automobilov veľmi presne. Zaujímavosťou je, že bonusy ponúka za automobily akejkoľvek značky, nielen vlastného koncernu. Ako uvádza v tlačovej správe, „majiteľom, ktorí majú najmenej polroka registrované osobné motorové vozidlá ľubovoľnej značky s dieselovými motormi spĺňajúcimi normu EU1 až EU4, poskytne za stanovených podmienok bonus na ich výmenu za nové.“

Výška finančného bonusu sa líši v závislosti od toho, v akej motorizácii si zákazník auto kúpi a akej značky bude. Na Smarty dá Daimler nižšie bonusy ako na Mercedesy, ale stále nie zanedbateľné. Pokiaľ by si zákazník kupoval plug-in hybrid alebo elektromobil, k bonusu od Daimleru sa pripočíta aj dotácia od štátu. Spolu s výmenným bonusom získa zákazník aj kompenzáciu za jazdené vozidlo s dieselovým motorom normy EU1 až EU3, ktoré bude zošrotované, aby sa ďalej nevrátilo do ulíc.

Prekvapivé je, že hoci tento krok od Daimleru jednoznačne upozorňuje na jeho záujem o posunutie naftových agregátov do pozadia na úkor benzínových a elektrifikovaných pohonov, sám v tlačovej správe pripomína, že nevidí správnu cestu v zákaze nafty. Uprednostňuje optimalizáciu naftových pohonov a odkupný bonus preto uplatňuje aj pri nákupe nového naftového Mercedesu, ktorý spĺňa normu EU6.

Diesel EU6 Mercedes-BenzBenzín EU6 Mercedes-BenzPlug-in hybrid Mercedes-BenzElektrické vozidlo Mercedes-BenzElektrické vozidlo smartBenzín EU6 smart
Výmenný bonus2 400,- EUR s DPH2 400,- EUR s DPH2 400,- EUR s DPH2 400,- EUR s DPH1 200,- EUR s DPH1 200,- EUR s DPH
Podpora elektromobility od Mercedes-Benz Slovakia--3 000,- EUR s DPH5 000,- EUR s DPH3 000,- EUR s DPH-
Podpora elektromobility od MH SR a ZAP SR--3 000,- EUR s DPH5 000,- EUR s DPH5 000,- EUR s DPH-
CELKOM2 400,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU42 400,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU48 400,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU412 400,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU49 200,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU41 200,- EUR s DPH + hodnota za zošrotovanie vozidla EU1 až EU3 resp. výkup vozidla EU4


Nemci idú príkladom

Podobný krok pred niekoľkými týždňami zaviedlo BMW, písali sme o tom v článku BMW bude vykupovať staré naftové autá výmenou za elektrické a hybridné. Majitelia starších automobilov značky BMW si budú môcť u predajcov nových vozidiel uplatniť bonus do výšky maximálne 2-tisíc eur, ak si výmenou zaň zabezpečia nový automobil značky BMW s elektrickým alebo hybridným pohonom alebo niektorý so spaľovacím motorom spĺňajúcim náročnú normu Euro 6. Táto norma pripúšťa emisie škodlivých plynov CO2 nanajvýš 130 gramov na jeden kilometer jazdy v štandarde NEDC. Záujemci o výkup však musia vlastniť automobil koncernu BMW s motorom normy EU4 a stihnúť kúpiť nové auto do 31. decembra 2017.

Daimler má podmienku, aby zákazník objednal vozidlo ešte v priebehu tohto roka, pričom termín jeho prevzatia môže byť aj v priebehu roku 2018.