Rapperi budú vo vytŕžení: Úplne nové Bentley Continental GT!

ERIK STRÍŽ, 30.08.2017
Pozrite si porovnanie 2016 vs. 2018

Modernizovaný Bentley Continental GT pre modelový rok 2018 prináša evolučné zmeny, ktoré ho výraznejšie odlišujú od predchodcov. Hoci zachováva typické črty svojej modelovej línie, predstavuje ich v modernejšom šate. Zachováva si charakter a aj typické črty, inovuje ich však do ešte viac dynamickej atletickej formy. V porovnaní s predchodcom schudol 80 kilogramov, je pritom dlhší a nižší, štandardne postavený na 21-palcových kolesách.

Už nemá tak výrazne vysunutý nos s maskou chladiča, predné partie vďaka tomu pôsobia kompaktnejšie, estetickejšie a ladnejšie. Ide o jeden z mála automobilov, ktoré doslova lahodia oku. Štvoroké prevedenie predných svetiel ostáva zachované, úplne nová grafika svetlometov však udiera do očí. Gril masky chladiča skrýva senzory, ktoré tak nenarúšajú celkový vzhľad prednej časti.

Bentley Continental GT 2018 vs. Continental GT Speed 2016


Karoséria je vyrábaná pomocou technológie nazvanej Super Formed. Ide o takú techniku formovania, pri ktorej sa s hliníkom pracuje pri teplote 500 °C. Ide o vôbec prvé auto na svete, ktoré bolo kompletne vyrobené touto technikou.

Bentley Continental GT 2018 vs. Continental GT Speed 2016


V interiéri vládne ultimatívny luxus a okázalosť. Na prvých oficiálnych fotografiách sa Continental GT predvádza v pomerne pestrej farebnej schéme interiéru, uplatnenie tu našla šedá, hnedá a béžová, grafika palubných displejov tento kolorit dopĺňa o ďalšie farby. Pozorujeme nový volant nadväzujúci na SUV Bentayga, masívny stredový tunel s klasicky dizajnovanou pákou automatickej prevodovky, lesklé povrchy a rozsiahle čalúnenie do kože. Precíznosť šitia a vysoká kvalita detailov je pre Bentley typická a zdá sa, že nový Continental GT ich posunul na ešte vyššiu úroveň. Ovládanie klimatizácie je na nezvyčajnom mieste - hneď vedľa páky prevodovky na vodorovnej konzole. Oceňujeme, že sa Bentley nevydalo cestou virtuálnych ovládačov a tlačidiel, ako to sledujeme u ostatných výrobcov.

Bentley Continental GT 2018 vs. Continental GT Speed 2016


Bentley Continental GT sa bude predávať s novým benzínovým motorom W12 TSI so zdvihovým objemom 6 litrov a dvojitým preplňovaním. Jeho technické údaje sú mimoriadne: 626 koní a až 900 Nm. Áno, správne, až 900 Nm. Z nuly na rýchlosť 100 km/h vyštartuje už za 3,7 sekundy a maximálna rýchlosť je 333 km/h. Priemerná spotreba je vraj iba 12,2 litra na 100 km, čo je v porovnaní s predchodcom veľký skok: ten dosahoval priemer 14,2 litra.

S kolesami ho spája dvojspojková 8-stupňová automatická prevodovka. Pre zlepšenie zážitku z jazdy nové Bentley s adaptívnym podvozkom obsahuje aj 48-voltový Dynamic Ride System.

Premiéra nového Continental GT prebehne na 2017 IAA Frankfurt Motor Show.