Ručne vyrobený motocyklový skvost zo Slovinska

Redakcia, 24.08.2017
Full Moon je práca slovinskej firmy Akrapovič ešte spred niekoľkých rokov. Koncept mestského motocykla so spaľovacím motorom je pútavý aj dnes.

Už na prvý pohľad je zrejmé, že sa pozeráme na koncepčný stroj, avšak tento bol vyrobený aj skutočnosti, dokonca poctivo a ručne.

O dizajn aj konštrukciu sa postarali slovinské firmy Akrapovič a Slovenian Dreamachine Motorcycles, pričom prvá z nich sa podľa vlastných stránok intenzívne venuje motorizmu, prevažne výfukovým systémom. Dizajn je pritom jedným z dôležitých pilierov firmy, koncept Full Moon je pre ňu ideálnou reklamou - šíri sa na sociálnych sieťach, na Pintereste, Instagrame i Facebooku, je stelesnením futurizmu a konvenčného pohonu.Motocykel Full Moon je vybavený až 1,5-litrový motorom S&S Knucklehead a je umiestnený až podozrivo nízko nad vozovkou. Celá motorka je posadená prekvapivo nízko, predovšetkým jej zadné partie klesajú zdanlivo až celkom na zem. Pod hliníkovým plášťom je však skryté zadné koleso, ktoré nie je pozorovateľné zo žiadnej strany - iba ak zo spodu. Toto výrazné atypické riešenie nie je bežné a ani praktické, ale je vrcholne estetické a naznačuje smer dizajnu, ktorým sa raz motocykle možno budú uberať. Vzhľadom na stav našich ciest by sme však takýto skvost mohli jazdiť akurát tak po diaľniciach, motorka je pritom víziou modernej mestskej dopravy.Obzvlášť zaujímavým estetickým prvkom je zakomponovanie výfukov priamo do tela karosérie, tá sa pritom postupne zužuje smerom k zadnej časti až do hrotu.

Ani predné partie však nie sú obyčajné alebo nevýrazné, napráve naopak. Názov Full Moon je odvodený od Mesiaca v nove, teda vo svojej „plnosti“. Aj predné koleso motocykla má výplň a riadidlá, ktoré sú na neho napojené, majú striktne minimalistické prevedenie.O koncepte Full Moon z dielní Akrapovič a Slovenian Dreamachine Motorcycles sme sa prvýkrát dočítali ešte v januári 2015.